OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 6 Lipiec, 2017

134 wozy strażackie na zlocie w Główczycach – najpiękniejsze nagrodzono, a Star uratował MAN-a

W miniony weekend, w Główczycach w województwie opolskim, już po raz dziewiąty zorganizowano Zlot Pojazdów Pożarniczych. Na miejscu stawiły się aż 134 maszyny, reprezentujące przede wszystkim liczne jednostki OSP. Nie brakowało także gości z niemieckiego THW, czyli oddziału zwalczającego skutki klęsk żywiołowych, a do tego doszły oczywiście pojazdy zabytkowe. Ostatecznie w Główczycach można było więc zobaczyć cały przekrój maszyn, od nowego Kamaza, poprzez liczne Stary, aż po ciągnik siodłowy Renault Premium. Nie zabrakło także parady, z której nagranie zamieszczam powyżej.

Organizatorzy imprezy, czyli OSP Główczyce oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Główczyce-Gosławice-Zwóz, postanowili także wyróżnić najciekawsze z pojazdów. I tak tytuł najstarszego wozu na zlocie otrzymał Chevrolet 4400 z 1956 roku. Samochód ten należy do OSP Bukowno Miasto i wyróżnia się wyjątkowym tuningiem nadwozia, upodobniającym go do “Złomka” z animowanego filmu “Auta”.

Do tego doszła także nagroda dla pojazdów po prostu najładniejszych. I co ciekawe, pierwsze miejsce przypadło tutaj ciężarówce z lat 90-tych, mianowicie Renault G270 należącemu do OSP Czerna. Jako drugi wyróżniony został MAN TGA z OSP Kadłub, będący przerobionym mlekowozem i szerzej opisywany przeze mnie tutaj. Trzecie miejsce otrzymał zaś zabytkowy Żuk, będący nośnikiem roboczego oświetlenia i należacy mł. kpt. Pawła Gontarczyka.

Nagrodzone pojazdy:

Na koniec zostaje zaś ciekawostka. Niemiecki MAN ze wspomnianej służby THW miał bowiem w czasie konwoju “małe” problemy, po tym jak jego kierowca niespodziewanie zjechał na pobocze. Pojazd trzeba było więc ratować przy pomocy wyciągarki, której użyczył niezastąpiony Star 266. Wszystko to zobaczycie na filmie poniżej.

Autorem nagrań jest Łukasz Turek z Opolskie Ratownictwo i Moto-Foto-PRL

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. adam napisał(a):

  Jakby ktoś był ciekaw, co to za Żuk Słoń to wyjaśniam, że jest to SLOn – samochód lekki oświetleniowy – kiedyś używany do oświetlania terenu, przewożący odpowieni osprzęt elektryczny. Dziś z powodu rozpowszechnienia nowoczesnych źródeł światła na wozach straży – w zaniku.

 2. Dejw napisał(a):

  A Premiumka z cysterną po remizowym lifcie? Nowy zderzak – stara atrapa 😉

 3. szakal napisał(a):

  https://pl-pl.facebook.com/AQQ.CLASSIC.AQQ.PRL/ jest w posiadaniu takiego Żuczka. Oświetlał on teren spotkania młodzieży z papieżem podczas Światowych Dni Młodzieży.

 4. Kierowca napisał(a):

  Zaje……Artykuł:-)

 5. pete379 napisał(a):

  A ten wjazd do rowu to taki zabieg PR-owy jak te słynne lądowanie Black Hawków we mgle na polu gdzieś na polskiej wsi?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.