rekrutuj 40ton665
Opublikowane 17 Grudzień, 2016

13 kolizji w 5 lat, z udziałem niemal 150 zestawów o długości 25,25 metra – podsumowanie z Niemiec

eurocombi_zestaw_25-metrow

Jako że zakończył się niemiecki test 25,25-metrowych ciężarówek i dłuższe pojazdy już za kilkanaście dni staną się regularnymi użytkownikami dróg, czas na podsumowanie. Niemcy zliczyli wszystkie zdarzenia z udziałem “megaciężarówek”, aby odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy zwiększenie wymiarów zewnętrznych wpłynęło negatywnie na niebezpieczeństwo?

W ciągu pięciu lat na udział w teście zdecydowało się ponad 50 firm, wprowadzając do eksploatacji około 150 zestawów o długości 25,25 metra. Jednocześnie w ciągu tych pięciu lat doszło do 13 zdarzeń drogowych z udziałem testowych pojazdów. W żadnym z nich kierowca dłuższego zestawu nie ponosił winy, a jednocześnie tylko jedno zdarzenie było jakkolwiek groźne. Ranny został w nim pasażer samochodu osobowego, który rozbił się na “megaciężarówce”. Jak jednak podkreślają autorzy raportu podsumowującego test, jest “wysoce nieprawdopodobne”, żeby długość ciężarówki miała negatywny wpływ na przebieg tego zdarzenia.

Więcej na temat dłuższych zestawów przeczytacie TUTAJ.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. sdfgh napisał(a):

  Mało kolizji bo mało tych aut jeździło. Lepiej porównać liczbę zarejestrowanych tradycyjnych zestawów i tych przedłużonych z liczbą wypadków w których uczestniczyli.

 2. partner napisał(a):

  Najwidoczniej nikt z nich nie oglądał filmów w czasie jazdy,nie gotował obiadu,muzyki szukał w smartfonie i stąd ten wynik.

 3. Janka napisał(a):

  Pytanie za 100 punktów gdzie te długie zestawy będą robiły obowiązkowe pauzy? Na pasach awaryjnych autostrad?

  • Tomek napisał(a):

   Jeszcze nie widziałem żadnego na pauzie. Jeżdżą pewnie na krótkich dystansach na stałych liniach, tak żeby dojechać w ciągu 4,5h. Ale jeśli zdąży się taka konieczność to są przecież wyznaczone miejsca dla ładunków ponadnormatywnych.

Odpowiedz