1200 pojazdów na wodór pracuje przy chińskiej olimpiadzie – pokaz technologii

Do końca bieżącego tygodnia trwają Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. To wydarzenie także pod względem transportowym, jako że wykorzystano największą wodorową flotę w całej historii motoryzacji.

Jak wyliczają chińskie media, przy organizacji olimpiady pracuje ponad 1200 pojazdów z napędem wodorowym. Aż dwie trzecie z nich to pojazdy użytkowe, w tym różnej wielkości ciężarówki oraz autobusy. Korzystają one z aż 30 wodorowych stacji, a najczęściej odwiedzana z nich zatankowała 710 wodorowych samochodów w ciągu 5 dni, wydając przy tym łącznie 22 tony wodoru.

Wśród największych dostawców wodorowego sprzętu znalazły się chińskie marki Foton (blisko powiązany z Mercedesem) oraz Geely (właściciel osobowej marki Volvo Cars), a także japońska firma Toyota. Przy czym ta ostatnia dostarczała nie tylko gotowe pojazdy, ale też kompletne ogniwa wodorowe, pracujące na przykład w 515 autobusach.

Jeśli chodzi o ciężarówki, to chyba najciekawszym przykładem był wodorowy ciągnik siodłowy Huanghe X7, wyprodukowany przez koncern CNHTC. Pojazd ten wyróżnia się charakterystyczną, bardzo opływową kabiną i służył chińskiej reprezentacji snowboardowej do przyciągnięcia naczepy z mobilnym punktem woskowania nart. Zdjęcia właśnie tego ciągnika dołączam przy tekście, a szczególną uwagę zwróćcie na obudowę za kabiną – to właśnie tam kryją się zbiorniki wodoru.