DAF skonstruował prototypowy samochód ciężarowy, który ma wyróżniać się minimalną masą własną. Całość bazuje tutaj na modelu LF, który sam w sobie jest bardzo lekki, lecz dzięki zastosowaniu opatentowanej konstrukcji podwozia oraz lekkich materiałów i podzespołów, jego masę własną udało się ograniczyć o jeszcze dodatkowe pół tony. I tak powstał Future Truck Chassis Concept (FTCC), bo właśnie taką nazwę własną nosi ten prototyp.
Jak powstało FTCC? Przede wszystkim w wielu przypadkach wykorzystano aluminium, budując z niego między innymi podłużnice, poprzecznice, części zawieszenia kół, podłogę zabudowy, a nawet przednie zabezpieczenie przeciwnajazdowe, które montowane jest na nowo opracowanym i opatentowanym module przedniej ramy. Moduł ten jest przymocowany do podłużnic, a ponieważ nie sięgają one daleko w stronę przodu pojazdu, wszystkie elementy są optymalnie umiejscowione. Kolejną opatentowaną innowacją jest struktura podłogi zabudowy, którą wbudowano w ramę podwozia – dodatkowa rama zabudowy stanowi część głównych podłużnic podwozia.
Poza wieloma rozwiązaniami zmniejszającymi masę, projekt obejmował również kilka nowinek typowo technicznych, takich jak niezależne przednie zawieszenie pneumatyczne z układem kierowniczym z zębatką, mające poprawić udoskonalić sterowania pojazdem. Starszy inżynier z zakładu Leyland Trucks, Rob Lawton, który przewodniczył zespołowi zajmującemu się tym projektem skomentował to wszystko w następujący sposób: Niewielka masa jest ważnym etapem naszego działania mającego na celu zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji spalin. Zwiększenie nośności bez strat jakości pojazdu ma kluczowe znaczenie w tym procesie. Projekt FTCC pozwolił nam spełnić cele: masa mniejsza o 30% dzięki zmianie podzespołów wbudowanych w ramę podwozia, podwozie, przednie zawieszenie i układ kierowniczy.
Widoczna na powyższym zdjęciu aerodynamiczna zabudowa była przeze mnie opisywana w artykule DAF LF 180 FA Aerobody – test 40ton.net – niech żyje nowoczesność, aerodynamika i niskie spalanie!