12-tonowy DAF LF lżejszy o dodatkowe pół tony, czyli kilka zdań na temat Future Truck Chassis Concept

DAF LF Future Truck Chassis Concept

DAF skonstruował prototypowy samochód ciężarowy, który ma wyróżniać się minimalną masą własną. Całość bazuje tutaj na modelu LF, który sam w sobie jest bardzo lekki, lecz dzięki zastosowaniu opatentowanej konstrukcji podwozia oraz lekkich materiałów i podzespołów, jego masę własną udało się ograniczyć o jeszcze dodatkowe pół tony. I tak powstał Future Truck Chassis Concept (FTCC), bo właśnie taką nazwę własną nosi ten prototyp.

Jak powstało FTCC? Przede wszystkim w wielu przypadkach wykorzystano aluminium, budując z niego między innymi podłużnice, poprzecznice, części zawieszenia kół, podłogę zabudowy, a nawet przednie zabezpieczenie przeciwnajazdowe, które montowane jest na nowo opracowanym i opatentowanym module przedniej ramy. Moduł ten jest przymocowany do podłużnic, a ponieważ nie sięgają one daleko w stronę przodu pojazdu, wszystkie elementy są optymalnie umiejscowione. Kolejną opatentowaną innowacją jest struktura podłogi zabudowy, którą wbudowano w ramę podwozia – dodatkowa rama zabudowy stanowi część głównych podłużnic podwozia.

Poza wieloma rozwiązaniami zmniejszającymi masę, projekt obejmował również kilka nowinek typowo technicznych, takich jak niezależne przednie zawieszenie pneumatyczne z układem kierowniczym z zębatką, mające poprawić udoskonalić sterowania pojazdem. Starszy inżynier z zakładu Leyland Trucks, Rob Lawton, który przewodniczył zespołowi zajmującemu się tym projektem skomentował to wszystko w następujący sposób: Niewielka masa jest ważnym etapem naszego działania mającego na celu zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji spalin. Zwiększenie nośności bez strat jakości pojazdu ma kluczowe znaczenie w tym procesie. Projekt FTCC pozwolił nam spełnić cele: masa mniejsza o 30% dzięki zmianie podzespołów wbudowanych w ramę podwozia, podwozie, przednie zawieszenie i układ kierowniczy.


Widoczna na powyższym zdjęciu aerodynamiczna zabudowa była przeze mnie opisywana w artykule DAF LF 180 FA Aerobody – test 40ton.net – niech żyje nowoczesność, aerodynamika i niskie spalanie!