OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 13 Marzec, 2015

12 ton chemikaliów bez ADR, czyli nieuczciwa konkurencja w przewozie materiałów niebezpiecznych

man_witd_lublin_materialy_niebezpieczne_1

Wiekowy MAN M90 wiózł 12 ton materiałów niebezpiecznych bez jakiejkolwiek pomarańczowej tablicy na nadwoziu, a do tego jeszcze będąc przeładowanym. Zapraszam do lektury komunikatu na jego temat przygotowanego przez WITD Lublin:

W dniu 10 marca br. na drodze nr 74 inspektorzy z oddziału zamojskiego zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy należący do przewoźnika z województwa podkarpackiego. Jak się okazało ładunkiem były niebezpieczne żrące substancje w ilości 12 ton. Kierowca w trakcie przewozu nie posiadał odpowiednich kwalifikacji do przewozu materiałów niebezpiecznych, a pojazd nie był oznakowany oraz wyposażony w środki zapewniające bezpieczeństwo takiego przewozu. Kierowca tłumaczył, że nie wiedział co przewozi, ponieważ załadowany pojazd czekał na niego pod domem. Tłumaczył też, iż nie sprawdzał ani sposobu załadunku, ani też dokumentacji jakiego rodzaju ładunek przewozi. Dodatkowo uwagę inspektorów zwrócił sposób załadowania ładunku. W związku z tym został poddany ważeniu, które wykazało przekroczenie nacisku osi napędowej o pół tony. Do czasu przejęcia pojazdu przez kierowcę z uprawnieniami, uzupełnienia wyposażenia oraz przeładowania pojazdu zakazano dalszej jazdy, zaś pojazd został skierowany na parking strzeżony. Wobec przedsiębiorcy wszczęto dwa odrębna postępowania wyjaśniające zagrożone karą odpowiednio 3750 zł oraz 5 tys. zł.

Komunikat i zdjęcia: WITD Lublin

man_witd_lublin_materialy_niebezpieczne_2

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Bob napisał(a):

  Nieuczciwa konkurencja? Na czym ona niby polega na zestawie braku tablic dodatkowej gaśnicy i trójkąta oraz skrzynki adr 400zł całkowity koszt wyposażenia dodatkowego + papiery dla kierowcy to jakieś 1000 zł. Posiadam ADR prawie na wszystkie klasy i uprawnienia na nalewaki (załadunek i rozładunek cystern gazów i paliw) i powiem jedno wszędzie mówią to samo jak się coś rozp… zabierz telefon portfel uciekaj i dzwoń po pomoc. Jedyna dobra rada z tych wszystkich kursów to rozszczelnienia cysterny z gazem zmoczyć jakoś szmatę i rzucić na rozszczelnienie szmata zamarznie gaz przestanie tymczasowo wyciekać.
  Nie dajmy się oszukać żółte tablice ADR mają ostrzegać strażaków przed rodzajem zagrożenia jednak w przypadku tablic bez UN czy rodzaju zagrożeń takie tablice mówią nam tylko że jest tam chemia nieznanego pochodzenia.

 2. tomaszv670 napisał(a):

  A czy ten “wywrócony” biało czarny kwadrat nie oznacza towaru w ilości wyłączonej z pod ADR? Woziłem kiedyś kosmetyki z Niemiec do Hiszpanii i zawsze byly tak oznakowane. A bylo tego 15 do 20 ton każdorazowo.

 3. WildS napisał(a):

  Ten wywrócony kwadrat to romb 😉 i to nie jest wyłączenie a Limited Quantity. Powyżej 8 ton towaru jedzie się na ADR.

 4. Dżymała napisał(a):

  Nieuczciwa to jest inspekcja w Polsce.
  Reszta to prowizorka.

 5. PITERCRV napisał(a):

  KARĘ POWINIEN RÓWNIEŻ DOSTAĆ NADAWCA TOWARU ZA NIESPRAWDZENIE UPRAWNIEŃ KIEROWCY, WYPOSAŻENIA, STANU TECHNICZNEGO POJAZDU. NIE MA OPCJI ŻEBY NP.NIEMIEC CZY FRANCUZ ZAŁADOWALI AUTO NIE SPEŁNIAJĄCE WYMAGAŃ ADR.

 6. kastyk napisał(a):

  wydaje mi się, że ten wywrócony (a raczej postawiony na rogu) kwadrat to jednak dalej kwadrat, a nie romb 😉

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.