1000 złotych za 20 dni w trasie, spanie po 2-4 godziny i problemy psychiczne – reportaż o kierowcach w Indiach

Wygląd indyjskich ciężarówek to rzecz znana na całym świecie. Samochody te wyróżniają się wielokolorowymi malowaniami, a jednocześnie nawet najnowsze egzemplarze otrzymują bardzo przestarzałe kabiny. Często przypominają one ucięte nadwozia autobusów, w środku wykończone wszelkiego rodzaju szafkami, błyskotkami i narzutami.

Jak natomiast wyglądają warunki pracy ich kierowców? Tego można dowiedzieć się z poniższego reportażu, pochodzącego z popularnej na YouTube serii „Vice”. W roli głównej występują tutaj dwie grupy zawodowe – osoby zajmujące się malowaniem ciężarówek, a także użytkownicy pojazdów, jeżdżący nimi na co dzień.

Niestety film nie jest dostępny z polskimi napisami, więc wyjaśnię tutaj kilka podstawowych informacji. Między innymi z reportażu można się dowiedzieć, że indyjscy kierowcy zarabiają około 275 dolarów miesięcznie. W przeliczeniu na naszą walutę to nieco ponad 1000 złotych, czyli po prostu wyjątkowo mało.

By otrzymać te pieniądze, zwykle w trasie spędza się po 15-20 dni miesięcznie. Inna sprawa, że są to dni bardzo intensywne. 35 proc. z kierowców będących w trasie ma bowiem sypiać od 2 do 4 godziny. Przejeżdża się przy tym nawet 1000 kilometrów na dobę, czego nie ułatwiają trudne warunki drogowe i bardzo słabe silniki.

Nic więc dziwnego, że każdego roku w Indiach dochodzi do pół miliona wypadków, a w jednej czwartej z nich uczestniczą właśnie ciężarówki. Co więcej, aż 30 proc. kierowców ma mieć problemy ze zdrowiem psychicznym, wymagając pod tym względem regularnych badań. A do tego mamy takie historie, jak ta: Zamordował 33 kierowców ciężarówek oraz ich pomocników – chciał ich wybawić od trudów życia.

Więcej o indyjskich ciężarówkach przeczytacie między innymi tutaj, tutaj oraz tutaj. Będą to artykuły między innymi o klimatyzatorach w co dziesiątym pojeździe, mocach rzędu 213 KM na 49 ton DMC, czy też o przewożeniu ciężarówek na wagonach bez żadnych zabezpieczeń.