100-letnia, rodzinna firma od 69 lat sprzedaje i serwisuje DAF-y – rzadki jubileusz w branży

Dołączone do tekstu zdjęcia firma opublikowała na swoje 100-lecie.

Od powstania pierwszego pojazdu z silnikiem benzynowym minęło zaledwie 136 lat. Nic więc dziwnego, że setne jubileusze nadal zwracają w tej branży ogromną uwagę. W ostatnich latach mogła się tym pochwalić zaledwie garstka przewoźników, a w minionym miesiącu swoje 100-lecie obwieścił jeden z dealerów DAF-a.

Sam DAF liczy obecnie 92 lata, będąc założonym w 1928. Trzeba też zaznaczyć, że dopiero w 1933 roku firma zaczęła wytwarzać pierwsze pojazdy, w postaci naczep lub przyczep. Po wojnie, w 1949 roku, dołączyły do tego pierwsze ciężarówki bez kabin, a dwa lata później doszły też ciężarówki z fabrycznymi nadwoziami. Jeszcze dłużej trzeba było czekać na auta osobowe tej marki, produkowane w latach 1958-1975.

W związku z powyższym, obchodzący 100-lecie dealer początkowo musiał działać w nieco innej branży. Firma Loven zaczęła swoją karierę w 1920 roku, będąc niewielką kuźnią (zdjęcie powyżej). Podkuwano tam konie, naprawiano koła, czy też serwisowano ręczne wywrotki. W kolejnych dekadach zaczęto też obsługiwać samochody, a w 1951 roku – gdy tylko DAF zaczął produkować ciężarówki z własnymi kabinami – podpisano oficjalną umowę z tym producentem. Tym samym Loven stało się jednym z pierwszych dealerów niderlandzkich ciężarówek.

Od 1951 roku współpraca stale jest kontynuowana, a więc Loven sprzedaje i serwisuje ciężarówki marki DAF już od 69 lat. Za to od kompletnych 100 lat firma należy do dokładnie tej samej rodziny. Kuźnię założył dziadek obecnego prezesa, pierwszą umowę z DAF-em podpisywał jego ojciec, a obecnie w zarządzanie firmą angażują się jego córki. Można więc powiedzieć, że firmę Loven powoli przejmuje czwarte pokolenie. W międzyczasie firma doczekała się też czterech punktów handlowo-serwisowych oraz około 160 pracowników.

Przed dekady firma Loven miała okazję sprzedawać najróżniejsze DAF-y. Przedsiębiorstwo dostarczyło między innymi cudu gospodarczego lat 50-tych, gdy kraj szybko odbudowywał się po wojnie, a klienci kupowali wszelkie możliwe środki transportu. Na liście sprzedawanych generacji były prostu wszystkie DAF-y z kabinami w historii, a do lat 70-tych oferta obejmowała także auta osobowe.