100-latek kierował dostawczym Polonezem Cargo – kolizja z bardzo rzadkim pojazdem

Kolizja z udziałem dostawczego Poloneza Cargo to dzisiaj rzecz zupełnie niespodziewana. Większość tych Polonezów już wyginęła, mając za sobą lata ciężkiej pracy w „small biznesie”. W tej historii jest jednak coś jeszcze bardziej zaskakującego. To fakt, że dostawczym Polonezem kierował 100-letni mężczyzna.

Kolizja miała miejsce wczoraj, w Olsztynie, na jednym z miejskich skrzyżowań. 100-latek kierujący Polonezem zignorował znak stop i wymusił pierwszeństwo na osobowym Hyundaiu. Doszło przy tym do zderzenia, choć na szczęście nie było ono groźne. Nikt nie został poszkodowany, a w tym ani wiekowy kierujący, ani jego 95-letnia pasażerka.

Jak się okazało, kierowca Poloneza miał prawo jazdy już od 68 lat. Teraz jednak się z nim pożegnał, gdyż policja podjęła decyzję o zatrzymaniu dokumentu. Funkcjonariusze nie ograniczyli się też do zwykłego mandatu. Zamiast tego skierowali wniosek do sądu, oskarżając mężczyznę o rażące naruszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wracając natomiast do Poloneza Cargo – z ciekawości przejrzałem portale ogłoszeniowe i znalazłem w nich… jedną dostępną sztukę. To przedliftowy egzemplarz bez przydomku Plus, służący przed laty jako karetka pogotowia i wyceniony na niemałe 8 tys. złotych. Natomiast egzemplarz rozbity w Olsztynie to pojazd jeszcze bardziej rzadki. Po pierwsze, to już Daewoo-FSO Polonez Cargo Plus, a więc późna wersja z lat 1998-2001. Samochód nie wygląda też na kartkę i ma jeden z czterech kolorów oferowanych klientom cywilnym. Miejmy więc nadzieję, że uda się go uratować przed złomowaniem.

A jak powstał Polonez Cargo? Mówiąc w dużym skrócie, był to efekt nałożenia towarowej nadbudówki na nadwozie auta osobowego. Wersja ta została stworzona głównie z myślą o karetkach pogotowia, choć z czasem zaoferowano ją także cywilnym odbiorcom. Rocznie produkowano po kilka tysięcy egzemplarzy, bazą były Polonezy pozbawione dachu, a same nadbudówki wykonywano z laminatu. Cargo miało też wzmacniane zawieszenie, 1,8 metra wysokości całkowitej oraz zwis tylny wydłużony o 25 centymetrów.

Egzemplarz z jedynego dostępnego ogłoszenia:

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.