100 kilometrów od bazy teraz także bez tachografu, czyli już w marcu nowe przepisy dot. czasu pracy

fuso_canter_hybrid_eutektyczna_chlodnia_1

Czas na niespodziankę w postaci pewnego poluzowania przepisów przez Unię Europejską. Od 1 marca 2015 roku zmienią się zasady dotyczące stosowania tachografów, co będzie miało związek z przejściem z regulacji EEC 3821/85 na EU 165/2014. W praktyce istotna zmiana będzie jedna.

Od 2 marca maksymalnie 7,5-tonowy pojazd ciężarowy nie będzie musiał posiadać tachografu, jeśli będzie operował w promieniu 100 km od bazy i spełni jeden z czterech warunków:

  • będzie zasilany gazem;
  • będzie posiadał napęd elektryczny;
  • nie będzie służył do wykonywania zleceń transportowych, lecz będzie woził narzędzie/narzędzia pracy osoby, dla której kierowanie pojazdem nie jest głównym zajęciem;
  • będzie woził żywe zwierzęta z farm na rynek lub z rynku do farm lub rzeźni.

Dotychczas również mieliśmy takie zwolnienia z posiadania tachografu, lecz dotyczyły one wyłącznie zadań wykonywanych w promieniu 50 km od bazy. Podwojenie tego dystansu może być dla wielu firm świetną wiadomością. Może być to także powód do sięgnięcia do 7,5-tonową ciężarówkę zasilaną paliwem alternatywnym, na przykład ciężkie Daily na prąd, które opisywałem TUTAJ lub po prostu coś zasilanego CNG. Na obszarze o promieniu 100 km bez problemu obsłużymy takim pojazdem regionalną dystrybucję lub zadania typowo kurierskie.

Źródło: businessvans.co.uk