OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 24 Październik, 2014

100 kilometrów od bazy teraz także bez tachografu, czyli już w marcu nowe przepisy dot. czasu pracy

fuso_canter_hybrid_eutektyczna_chlodnia_1

Czas na niespodziankę w postaci pewnego poluzowania przepisów przez Unię Europejską. Od 1 marca 2015 roku zmienią się zasady dotyczące stosowania tachografów, co będzie miało związek z przejściem z regulacji EEC 3821/85 na EU 165/2014. W praktyce istotna zmiana będzie jedna.

Od 2 marca maksymalnie 7,5-tonowy pojazd ciężarowy nie będzie musiał posiadać tachografu, jeśli będzie operował w promieniu 100 km od bazy i spełni jeden z czterech warunków:

 • będzie zasilany gazem;
 • będzie posiadał napęd elektryczny;
 • nie będzie służył do wykonywania zleceń transportowych, lecz będzie woził narzędzie/narzędzia pracy osoby, dla której kierowanie pojazdem nie jest głównym zajęciem;
 • będzie woził żywe zwierzęta z farm na rynek lub z rynku do farm lub rzeźni.

Dotychczas również mieliśmy takie zwolnienia z posiadania tachografu, lecz dotyczyły one wyłącznie zadań wykonywanych w promieniu 50 km od bazy. Podwojenie tego dystansu może być dla wielu firm świetną wiadomością. Może być to także powód do sięgnięcia do 7,5-tonową ciężarówkę zasilaną paliwem alternatywnym, na przykład ciężkie Daily na prąd, które opisywałem TUTAJ lub po prostu coś zasilanego CNG. Na obszarze o promieniu 100 km bez problemu obsłużymy takim pojazdem regionalną dystrybucję lub zadania typowo kurierskie.

Źródło: businessvans.co.uk

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 11 komentarzy

 1. MarianCNG napisał(a):

  Witam. Słyszałem również że po zmianach przepisów również Kat B , bedzie można jeździć takim pojazdem ?
  A drugie pytanie to czy prowadząc Działalność Gospodarcza świadcząc usługi transportowe jako Kurier i mając autona CNG do 7,5 tony rrównież będę mógł z korzystać z nowych przepisów ?

 2. MarianCNG napisał(a):

  Dzięki Filipie 🙂

 3. smutny napisał(a):

  nie będzie służył do wykonywania zleceń transportowych.A przesyłki kurierskie nie są zleceniem transportowym?

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Oczywiście, że są. Proszę jeszcze raz przeczytać – zwolnienie z czasu pracy mamy w czterech różnych przypadkach. Albo auto jest na gaz (na przykład kurier busem na CNG), albo na prąd (na przykład kurier busem na prąd), albo auto wozi żywe zwierzęta, albo auto nie realizuje zleceń transportowych (na przykład ekipa energetyczna, która wozi sprzęt 7-tonową ciężarówką).

 4. Bob napisał(a):

  Mam takie pytanie odnoście czasu pracy kierowcy. Ostatnio dowiedziałem się, że można teraz legalnie jeździć na 13h a dokładnie wygląda to tak.
  Wyjazd 7 rano jadę 4,5 (11:15) robię pałzę 2h (12:15) jadę 4h (16:15) czekam na rozładunek 1,5h (17:45) podjazd pod rampę 5minut (17:50) rozładunek 1,5 godziny (19:20) odjeżdżam szukam parkingu 20 minut (19:40) PAŁZA dobowa
  Podsumowując pracuję 12h i 40 minut jazdy 8 godzin i 55 minut w ciągu doby spokojnie zrobię 11h przerwy. To co opisałem jest podobno OK według ITD znaczy się nie czepiają. Jestem ciekam co na to Inspekcja pracy?

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   13 godzin pracy (jazda plus inne czynności) to ogólna norma, a dwa razy w tygodniu nawet 15 godzin, więc nie widzę problemu. Chyba, że czegoś nie zrozumiałem? 😉

   • Bob napisał(a):

    Ja też nie bo wszystko wskazuje na to że kierowca może legalnie pracować bez 15 w ciągu 2 tygodni 143h gdzie zwykły człowiek pracuje 80.
    Pytam się o te 13h raczej z kwestji inspekcji pracy bo jakaś tam ustawa mówi, że kierowca może pracować 12h dziennie a te 15 i tak musi sobie odebrać do końca 2 tygodnia.

 5. marek napisał(a):

  Dla uściślenia..chodzi o ładowność do 7,5T czy DMC?

 6. Jarek napisał(a):

  Witam,

  zgodnie z tymi przepisami.

  Jesli przewożę materiały potrzebne do produkcji w promieniu 100 km od bazy
  to nie mogę korzystać z wymienionych zwolnień?

  Czy montaż instalacji LPG w ciężarówce otwiera drogę do skorzystania z tych przepisów?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.