10 sposobów na obniżenie kosztów utrzymania floty pojazdów – od telematyki, aż po wynagrodzenia

Publikacja na zamówienie

10 sposobów na obniżenie kosztów w firmie transportowej

Wysokość kosztów ponoszonych przez firmy transportowe w znaczny sposób determinuje sukces (lub jego brak) całego przedsiębiorstwa. Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że optymalizacja kosztów jest dla właściciela zadaniem priorytetowym.

To oczywiste, że im mniejsze będą wydatki na koszty stałe i zmienne, tym łatwiej firmie będzie zarabiać pieniądze. I choć optymalizować koszty w firmie transportowej wcale nie jest łatwo, to jednak możliwości do takich działań jest znacznie więcej niż pozornie może się wydawać.

Największym kosztem ponoszonym przez firmy transportowe jest koszt utrzymania floty. Setki kilometrów pokonywanych dzień w dzień przez każdy pojazd floty generuje ogromne koszty, w skład których wchodzi paliwo, serwisowanie taboru, ubezpieczenie, koszty naprawy, wynagrodzenie dla kierowcy i wiele więcej. Od czego więc można zacząć optymalizować koszty w firmie transportowej?

Telematyka GPS to najpowszechniejszy sposób zmniejszenia kosztów utrzymania floty

Najczęściej wykorzystywanym narzędziem do optymalizacji kosztów jest telematyka GPS, której pierwotnym zadaniem było śledzenie lokalizacji pojazdu.

Dzisiejsze telematyki GPS to jednak nie tylko urządzenia służące lokalizacji. Coraz częściej wpływają na wzrost bezpieczeństwa jazdy oraz optymalizację kosztów.

W jaki sposób urządzenia GPS wpływają na redukcję kosztów ponoszonych przez firmy transportowe?

  • optymalizacja tras – dzięki analizie danych zgromadzonych przez telematykę można łatwo wywnioskować czy trasy pokonywane przez pojazdy firmowe były optymalne. To znaczy czy poruszając się innymi nie można było uniknąć niektórych kosztów (np. opłat autostradowy), czy sposób jazdy kierowcy jest ekonomiczny (porównanie wysokości spalania paliwa do normy pojazdu);
  • uzasadnione decyzje o rozwoju floty – telematyki GPS pozwalają podjąć (lub zaniechać) decyzję o zakupie nowego pojazdu. W jaki sposób? Otóż analizując zgromadzone dane, właściciel firmy transportowej, który teoretycznie potrzebuje kolejnego pojazdu może sprawdzić czy jego obecna flota jest wykorzystywana optymalnie. Być może zamiast kupować kolejny pojazd, taniej będzie lepiej wykorzystać obecnie posiadany tabor.

Jak obniżyć koszty paliwa?

Lwią część kosztów ponoszonych przez firmy transportowe stanowią wydatki na paliwo. Ich redukcja może całkowicie odmienić wyniki finansowe przedsiębiorstwa, a zatem właściciele powinni poświęcić sporo czasu by wypracować sposoby obniżania kosztów paliwa. Ale jak to zrobić?

Jednym ze sposobów na to jak obniżyć koszty paliwa jest nauczyć kierowców ekonomicznej jazdy (tak zwany eco-driving). Umiejętność wykorzystania tempomatu, prawidłowy sposób przyspieszenia to tylko początek tego jak kierowca może optymalizować koszt paliwa. Pozornie kierowcom wydaje się, że optymalizacja kosztu paliwa nie leży w ich interesie, ale jest to myślenie błędne. Jeśli firma będzie zarabiała pieniądze, a analiza danych (np. zgromadzonych dzięki GPS) wykaże, że kierowca jeździ “eco”, to taki pracownik liczyć może na wyższe wynagrodzenie.

Sposobem obniżenia kosztów paliwa jest wspomniana już przy okazji GPS, optymalizacja tras. Być może realizując zlecenie można jechać trasą zapewniającą mniejsze spalanie.

Często w sposób lekceważący traktuje się tak niepozorne rzeczy jak ciśnienie powietrza w oponach, które jednak mają niebagatelne znaczenie w kontekście kosztów paliwa.

Jak się okazuje prawie 25% zużywanego paliwa wynika z oporu toczenia (w tym opony). Według niemieckiego stowarzyszenia nadzoru technicznego GTU, jeżeli:

  • ciśnienie w oponach jest za niskie o 0.2 bara to zwiększa zużycie paliwa o 1%,
  • ciśnienie w oponach jest za niskie o 0.4 bara to zwiększa zużycie paliwa o 2%,
  • ciśnienie w oponach jest za niskie o 0.6 bara to zwiększa zużycie paliwa o 4%.

Kiedy weźmiemy pod uwagę liczbę kilometrów jakie pokonuje cała flota przedsiębiorstwa to oszczędności rzędu 4% na paliwie mogą stanowić gigantyczne sumy. Jak zatem się okazuje, dbałość o ciśnienie w oponach przyczynia się do znacznej redukcji kosztów firmy transportowej.

Uczciwe wynagrodzenie dla kierowców

Tak jak kierowcy, poprzez eco-driving mogą oszczędzać paliwo i przyczynić się do redukcji kosztów paliwa, tak samo właściciele firm transportowych mogą wiele zyskać dzięki uczciwemu wynagrodzeniu dla kierowcy.

Jak wiemy z artykułu o niedoborze kierowców na rynku pracy, obecnie przedsiębiorcy borykają się z problemem zatrudnienia potrzebnej liczby kierowców.

Przedsiębiorstwo, które oferuje swoim pracownikom odpowiednie wynagrodzenie ma zmotywowanych, chętnych do pracy kierowców, którym również zależy na firmie. A jak wpływa to na optymalizację kosztów?

  • doświadczona kadra pracowników to lepsza i sprawniejsza realizacja zleceń,
  • brak ponoszenia kosztów na powtórne szkolenia nowych pracowników,
  • dobra płaca to motywacja dla kierowców do działania na korzyść firmy (np. przez eco-driving).

Prawdą jest, że to kierowca ma największy wpływ na koszt utrzymania floty, na to jak szybko i sprawnie pójdzie realizacja zlecenia. Właściciele firm transportowych powinni zatem zadbać o ich zadowolenie i motywację – im te wartości będą większe, tym więcej zyska cała firma.

Redukcja pustych przebiegów

Jak wskazują dane statystyczne zgromadzone przez GUS blisko 33% wszystkich przejazdów w Polsce oraz 25% w całej Europie to tak zwane puste przebiegi.

Puste przebiegi oznaczają przejazd pojazdu bez ładunku, np. kiedy wraca z realizacji zlecenia. Załóżmy, że pojazd firmy X realizował zlecenie z Warszawy do Berlina. Jeśli w trasie powrotnej nie przewozi żadnego ładunku to:

  • generuje koszty (paliwo, wynagrodzenie dla kierowcy),
  • nic nie zarabia (nie realizuje zlecenia).

Jeśli zatem firma transportowa chce redukować koszty to musi zmniejszyć liczbę pustych przebiegów. Ale jak to zrobić? Znaleźć zlecenie. Brzmi prosto, w praktyce takie nie jest. Na rynku istnieją jednak programy dla firm transportowych, które znacznie w tym pomagają. Przykładem jest oprogramowanie FireTMS, dzięki któremu możesz:

  • wystawić wolny pojazd na giełdę Trans jednym kliknięciem,
  • znaleźć ładunek w pobliżu Twojego pojazdu, który jedzie “pusty”.

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć jakie zyski przynieść może firmie znaczna redukcja pustych przebiegów.

Wybierz tańszego ubezpieczyciela

Ubezpieczenie przewoźnika, OC, AC to wszystko ogromne koszty, które ponosić musi każda firma transportowa. Im większa flota tym pieniądze, które wchodzą w grę są większe (choć przy dużej liczbie pojazdów ubezpieczyciele oferują korzystniejsze warunki).

Ceny takich ubezpieczeń nie tylko zmieniają się z roku na rok, ale mogą się przede wszystkim znacząco różnić cenami. Przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się kilku propozycjom, tak by wybrać najbardziej korzystną.

Cena ubezpieczenia to jednak nie wszystko. Bardzo istotnym jest by porównać konkretne warunki umowy, ponieważ tak jak i ceny, tak postanowienia umowy mogą znacząco od siebie odbiegać.

Zgodnie z prawem, by uniknąć wysokich kar

Nieprzestrzeganie czasu pracy kierowców, brak sczytywania kart drogowych w terminach zgodnych z prawem (kiedy trzeba to robić przeczytasz tutaj), przekroczenia prędkości czy nawet niewłaściwy stan techniczny pojazdu i masa innych wykroczeń, które skutkują nałożeniem mandatów, kar pieniężnych mogą stanowić poważny problem dla właściciela firmy transportowej.

Dbałość o stan techniczny pojazdu, świadomość obowiązków prawnych jak i uczciwe warunki pracy dla kierowców to podstawa do tego by uniknąć kosztownych kar i mandatów.

Mniejsza liczba kolizji dzięki szkoleniom kierowców

Dzięki danym uzyskanych przy pomocy telematyki GPS można znacznie zmniejszyć liczbę kolizji spowodowanych przez kierowców. Większa dyscyplina do odpowiedzialnej jazdy, którą wywołuje u kierowcy śledzenie pojazdu GPS przyczynia się do redukcji kolizji, co jest oczywistym sposobem redukcji kosztów firm transportowych.

Potencjalne ryzyko kolizji można zmniejszać jeszcze poprzez pakiet regularnych szkoleń dla kierowców z bezpieczeństwa, które obok nauki eco-drivingu jest dużą wartością dla rozwoju pracowników.

Prowadzenie ewidencji pojazdów i kierowców celem optymalizacji kosztów

Fundamentem do oceny kosztów utrzymania floty jest prowadzenie ewidencji konkretnego pojazdu czy nawet kierowcy. Niestety, większość firm tego nie robi lub robi to niedokładnie przez co ocena rentowności i kosztów okazuje się być kłopotliwa lub błędna.

Każdy właściciel firmy transportowej powinien być świadomy jakie koszty generują konkretne pojazdy, kierowcy, jakie przynoszą zyski firmie. Rozsądnie byłoby sprawdzać koszt pojazdu, kierowcy w przeliczeniu na kilometr. Warto wiedzieć jaki zysk na przejechany kilometr przynosi firmie dany pojazd lub kierowca. Dzięki temu można łatwo ocenić rentowność zlecenia czy ładunku (o tym jak to robić przeczytasz tutaj).

Posiadając informację o kosztach i zyskach w przeliczeniu na kilometr w odniesieniu do wybranego pojazdu czy kierowcy, właściciel firmy transportowej może wybierać tylko najbardziej dochodowe zlecenia, a unikać takich, które generują duże koszty.

Regularny serwis pojazdów wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacji floty

Niektórzy przedsiębiorcy nie serwisują pojazdów tak często jak powinni. Wprawdzie pozwala to uniknąć pewnego kosztu (serwisu, przeglądu), jednak tylko pozornie pozwala oszczędzać pieniądze.

Regularne serwisowanie pojazdów przyczynia się do zapobiegania głębszym usterkom, które mogą wymagać kosztownych napraw. Jeśli flota pojazdów jest regularnie serwisowania, to prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszych usterek jest mniejsze.