Zbieranie podpisów w ramach akcji Fair Transport Europe, mającej poprawić warunki pracy w transporcie

fair_transport_europe_logo

Związki zawodowe walczące o poprawę warunków zatrudnienia w transporcie drogowym to oczywiście nic nowego. Inicjatywa Fair Transport Europe, która wystartowała w drugiej połowie 2015 roku, jest jednak czymś więcej. W ramach Fair Transport Europe swoje siły połączyły związki zawodowe z najróżniejszych krajów Unii Europejskiej, w tym zarówno te z Zachodu, jak między innymi nasze NSZZ „Solidarność”. Co więcej, swoje poparcie dla tej inicjatywy deklarują także stowarzyszenia przewoźników, a wszystko po to, aby walczyć o normalne warunki pracy oraz normalne warunki prowadzenia biznesu.

Założeniem Fair Transport Europe jest wywarcie presji na Parlamencie Europejskim w kwestii szeroko pojętych, transportowych regulacji. Zbierając podpisy na terenie całej Unii Europejskiej, organizatorzy akcji żądają wprowadzenia nowych przepisów, skutecznie rozprawiających się ze zjawiskiem tak zwanego „dumpingu socjalnego”. A co konkretnie miałyby zmienić te przepisy? Wszystko zostało opisywane w dziewięciu propozycjach, dostępnych w dokumencie PDF, który zamieszczę pod tekstem. Jeśli jednak nie chcecie brnąć przez pełen tekst, bo nie macie czasu lub ochoty, to pozwolę sobie przygotować streszczenie.

Po pierwsze, Fair Transport Europe chce stworzenia jednoznacznej definicji dumpingu socjalnego, a także zmniejszenia różnic między przepisami socjalnymi w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Po drugie, zwraca się uwagę na konieczność dostosowania unijnych przepisów o delegowaniu pracowników do specyfik pracy kierowców ciężarówek. Po trzecie, FTE chciałoby zwiększenia współpracy między wszystkimi krajami w zakresie kontrolowania dumpingu socjalnego oraz ewentualnych kar wystawianych z tego tytułu. Po czwarte, konieczne ma być udoskonalenie przepisów regulujących przepisy o czasie pracy, wprowadzając między innymi doskonalsze formy kontroli. Po piąte, ewentualne przetargi na transport powinny zdaniem FTE zwracać uwagę także na warunki pracy proponowane przez startujące w przetargach firmy. Po szóste, Unia Europejska miałaby wprowadzić przepisy skutecznie rozprawiające się z tak zwanym „zatrudnianiem na działalność”. Po siódme, wprowadzona miałaby być Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego, ułatwiająca zatrudnianie osób różnych narodowości w różnych krajach. Po ósme zaś, do traktatów europejskich miałaby zostać dołączona klauzula postępu społecznego oraz integracji praw socjalnych i pracowniczych, czyniąca z walkę z dumpingiem jednym z podstawowych założeń Unii Europejskiej.

Jeśli zgadzacie się z powyższymi postulatami i chcielibyście wyrazić swoje poparcie dla Fair Transport Europe, na pewno zainteresuje Was formularz dostępny TUTAJ. Właśnie za jego pośrednictwem podpiszecie się pod postulatami  Fair Transport Europe, a Wasze zgłoszenie będzie się oczywiście liczyło w rozmowach z Parlamentem Europejskim. Termin zbierania deklaracji upływa w sierpniu tego roku, a dodatkowe informacje znajdziecie TUTAJ.

Oto ulotka w przeglądarce plików PDF. Jeśli przeglądarka nie działa, ulotkę pobierzecie TUTAJ.