Zalety korzystania z giełdy transportowej przy planowaniu rocznego budżetu firmy produkcyjnej

trans_firma_produkcyjna_1

Czas planowania rocznego budżetu transportowego w firmie produkcyjnej i handlowej to dobry okres, by skonfrontować swoje wydatki z rynkiem oraz  sprawdzić, czy stosowany przez naszą firmę model organizacji transportu jest optymalny. Najbardziej rzetelnym źródłem danych o aktualnych stawkach i sezonowych trendach w transporcie towarów jest giełda transportowa.

Jak optymalizować koszty transportu?

Firmy produkcyjne, działające zarówno lokalnie, jak i na skalę międzynarodową, mające własną flotę i te, zlecające transport na zewnątrz, dostrzegają problemy w efektywności stosowanych rozwiązań. Jak pokazało ubiegłoroczne badanie, przeprowadzone przez Trans.eu wśród przedstawicieli firm produkcyjnych i handlowych, ponad 70 procent firm boryka się z problemami w zarządzaniu transportem towarów. Narzekają one na niską efektywność zarówno zlecanego, jak i własnego transportu, głównie na duży udział pustych przebiegów, generujących zbędne koszty.

Sposobem na optymalizację zarządzania transportem są giełdy transportowe online. Wbrew pozorom nie korzystają z nich wyłącznie przewoźnicy i spedytorzy. Zyskują one coraz większą popularność również wśród firm sektora produkcyjno-handlowego, bez względu na wielkość i skalę działania.

Główną zaletą giełdy transportowej jest wysoka konkurencyjność. Na giełdzie Systemu Trans.eu działa blisko 16  tysięcy firm transportowych, oferujących swoje usługi. Każdego dnia dodają one tysiące nowych ofert na trasach krajowych i międzynarodowych. Szukając na giełdzie najlepszego przewoźnika do współpracy, producent ma do dyspozycji już nie tylko własną listę znanych mu firm, ale potężną sieć potencjalnych kontrahentów, którzy konkurują o nowe zlecenia ładunków. To zwiększa szansę na uzyskanie najkorzystniejszej ceny i realne oszczędności.

Korzystanie tylko z usług ograniczonej grupy firm transportowych, bądź spedycyjnych na zasadzie kontraktów nie daje możliwości porównania stawek, oferowanych przez usługodawców, do rynkowej średniej, ani ich negocjowania.

Łatwiejsza obsługa i kontrola zleceń transportowych

System Trans.eu można zintegrować z własnym oprogramowaniem za pośrednictwem protokołu API. Jednym z jego ważniejszych zastosowań jest obsługa nadwyżek produkcyjnych, wymagających szybkiego transportu, np. w czasie sezonowych szczytów. Dużą część bazy przewoźników stanowią firmy, świadczące usługi typu „ekspres”, transportu wrażliwego czasowo, tj. części do linii produkcyjnych. Bezpośrednia współpraca na rynku spotowym między załadowcą a przewoźnikiem pozwala zmniejszyć koszty transportu nawet o 30%, a tym samym zwiększyć marżę producenta.

Zlecenia na transport mogą być wysyłane z aplikacji producenta bezpośrednio na giełdę ładunków Systemu Trans.eu i tam podejmowane przez przewoźników po zawarciu transakcji. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z dotychczasowych kontraktów z przewoźnikami. Producent może w systemie stworzyć swój własny, zamknięty klaster zaufanych firm transportowych, do których automatycznie będą trafiały jego oferty ładunków.

Dane przewoźnika, podejmującego fracht mogą być przesyłane automatycznie do systemu producenta w celu wystawienia zlecenia transportowego. Zlecenie można też wygenerować i wysłać przez aplikację TransOrders, dostępną bezpłatnie w ramach Systemu Trans.eu. Załadowca otrzymuje na bieżąco informacje o statusie swojego zlecenia i ma możliwość śledzenia pojazdu z jego ładunkiem na mapie, dzięki czemu łatwo mu ocenić termin dostawy lub ewentualne opóźnienia.

Wykonanie zlecenia przez przewoźnika jest udokumentowane elektronicznym potwierdzeniem dostawy, generowanym automatycznie, które w ciągu kilku sekund jest widoczne dla zleceniodawcy. Wszystkie te narzędzia do obsługi transportu są zintegrowane w ramach jednego Systemu Trans.eu. Cała dokumentacja i przebieg zlecenia są przetwarzane i archiwizowane online, zabezpieczone protokołami przesyłu danych i dostępne z dowolnego miejsca, o każdej porze, za pomocą aplikacji system.trans.eu.

Wiedza procentuje

Dostęp do międzynarodowej giełdy pozwala producentowi poznać sezonowe trendy, dyktujące stawki za transport w danym okresie roku. Dzięki temu, zamiast uzgadniać z przewoźnikiem jedną stawkę na cały rok, może on korzystać z usług wielu firm, negocjować z nimi ceny na bieżąco, znając prawidła rynku i oszczędzać realne pieniądze.

Kontrahenci, którym możesz ufać

Oprócz korzyści finansowych, System Trans.eu zapewnia bezpieczeństwo. Każda firma, zanim rozpocznie pracę z tą platformą jest wnikliwie weryfikowana, a kiedy zawiera transakcje – weryfikuje ją sama społeczność transportowa, wystawiając oceny i komentarze. Narzędzi, gwarantujących bezpieczeństwo, jest w systemie wiele. Zaś dzięki automatyzacji procesów tworzenia i dokumentowania zleceń transportowych, system pozwala oszczędzić czas pracownika, obsługującego procesy logistyczne w firmie.