Załadował 15,5 tony karmy dla kotów i dobrał 20 ton doładunku – cały zestaw ważył 54,6 tony

20_ton_doladunku_witd_gorzow_01

„20-tonowy doładunek” to określenie, które już samo w sobie brzmi bardzo ciekawie. No to teraz wyobraźcie sobie, że ktoś zdecydował się na taki doładunek mając w naczepie już 15,5 tony innego towaru. To stworzyło aż 54,6-tonowy zestaw, przewożący w naczepie chłodniczej farbę oraz karmę dla kotów. A jakby tego było mało, kierowca jak gdyby nigdy nic przejechał przez preselekcyjną wagę, umieszczoną pod nawierzchnią drogi nr 92. W ten sposób powstał więc poniższy komunikat, opublikowany przez WITD w Gorzowie Wielkopolskim:

23 października 2017 r., na drodze krajowej nr 92 w Wilkowie (pow. świebodziński), inspektor z WITD w Gorzowie Wlkp. zatrzymał do kontroli pojazd członowy, który został wskazany przez system preselekcji ważenia pojazdów jako potencjalnie przeciążony.

Z okazanego przez kierowcę dokumentu przewozowego CMR wynikało, że polski przewoźnik wykonuje międzynarodowy przewóz drogowy 20 177 kg farby, która została załadowana na pojazd w Sochaczewie. Kierowca twierdził, że przewozi tylko ten ładunek, który został wskazany w okazanym dokumencie. Pomimo to inspektor zdecydował o przeprowadzeniu ważenia pojazdu, w celu zweryfikowania wskazań systemu preselekcji. Już po zważeniu 2 osi pojazdu, będącej pojedynczą osią napędową, doświadczony inspektor nabrał uzasadnionych podejrzeń, że przewożony jest jeszcze dodatkowy ładunek, który nie został wykazany w okazanym dokumencie przewozowym. W związku z tym inspektor stanowczo zażądał od kierowcy okazania wszystkich dokumentów przewozowych, dotyczących przewożonego ładunku. Na to żądanie kierowca okazał kolejny dokument przewozowy CMR, z którego wynikało, że przed załadunkiem dokonanym w Sochaczewie, w Warszawie do pojazdu załadowano 15 548 kg karmy dla kotów. Ważenie wykazało, że pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi 40 000 kg, wraz z ładunkiem waży 54 600 kg, tj. o 14 600 kg za dużo. Ważenie wykazało również, że pojedyncza oś napędowa jest przeciążona o ponad 4 tony. Dodatkowo przeprowadzono pomiary długości, szerokości i wysokości pojazdu, w wyniku których stwierdzono, że wysokość pojazdu przekracza dopuszczalne 4 metry.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami na kierowcę nałożono mandat karny w wysokości 500 zł, a wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 15 000 zł. Ponadto pojazd został usunięty z drogi na koszt właściciela, gdzie pozostanie do czasu doprowadzenia go do normatywności.

bty