Zakaz weekendowej pauzy w kabinie – holenderska gmina zawalona ciężarówkami rozważa własny zakaz

Od 1 lipca Belgowie zabraniają odbywania 45-godzinnych przerw w kabinach ciężarówek, natomiast od 11 lipca podobny przepis funkcjonuje we Francji. Kary są spore – w Belgii 1800 euro, natomiast we Francji można dostać nawet 30 tys. euro mandatu. Jak jednak wszystko to wygląda w praktyce? O tym właśnie będzie ten artykuł.

Po pierwsze, zakazy oraz kary funkcjonują i żaden z krajów nie ma zamiaru z nich rezygnować. Co więcej, w samej Francji rynek przewozów zaczyna już podobno odczuwać skutki weekendowych zakazów, bo zagraniczni przewoźnicy zaczynają powoli omijać ten kraj, co oznacza wzrost stawek. Po drugie, kierowcy zakazów przestrzegają i robią wszystko, aby kar uniknąć. Na czym jednak to polega? Oczywiście na szukaniu schronienia w innych krajach.

I tak sporego problemu dorobiła się holenderska gmina Sluis, która leży zaraz przy granicy z Belgią, zaledwie piętnaście kilometrów od ważnego portu w Zeebrugge. Wszyscy wykonujący kabotaż kierowcy, który nie chcą zapłacić 1800 kary, odpinają więc na weekend w Zeebrugge naczepy, zostawiają je masowo na parkingach belgijskich firm i samym ciągnikami pędzą na weekend do Holandii, właśnie do gminy Sluis.

Efekt? Największe parkingi w gminie są po prostu zawalone wschodnioeuropejskimi ciężarówkami, a także biwakującymi kierowcami, co oczywiście lokalnym władzom i mieszkańcom bardzo się nie podoba. Sygnały niezadowolenia docierają na przykład od firm działających w strefie ekonomicznej Stampershoek, gdzie odbywający 45-godzinną przerwę naprawdę dają się we znaki.

Kolejny efekt? Tutaj zaczyna robić się ciekawie, bo przedstawiciele gminy zaczynają się zastanawiać nad wprowadzeniem gminnego przepisu zakazującego spania w kabinach. Skonstruowanie takiego przepisu jest podobno według holenderskiego prawa całkowicie możliwe i mógłby on być gotowy nawet w październiku. Ciąg dalszy prawdopodobnie więc nastąpi…

Źródło: nieuwsbladtransport.nl

Gmina Sluis jest oznaczona na poniższej mapie różowym obramowaniem.

gmina_sluis_holandia_zakaz_ciezarowek