Wydrukowana opona, która nie potrzebuje pompowania, łączy się z telefonem i powstaje ze śmieci

opona_michelin_drukowana_ze_smieci_1

Opona wydrukowana na drukarce 3D, korzystając przy tym z odpadów – oto rewolucyjny projekt, który firma Michelin zaprezentowała właśnie w Kanadzie, przy okazji światowego szczytu na rzecz zrównoważonego transportu „Movin’On”.

Prototypowa opona nosi nazwę Vision i pod każdym możliwym względem może zaskakiwać. Dla przykładu, dzięki wyprodukowaniu jej przez drukarkę 3D nie trzeba ograniczać się do standardowych rozmiarów oraz głębokości bieżnika. Jeśli bowiem takie będzie życzenie klienta, drukarka stworzy oponę o niemal dowolnych parametrach. Wystarczy, że ktoś delikatnie zmieni ustawienia komputerowego projektu…

W kwestii wykorzystanych materiałów mamy natomiast mowę o biodegradowalnych odpadach, przetworzonych i przerobionych na specjalny materiał. Tworzy on strukturę z niezliczonymi pęcherzykami, trzymającymi powietrze i dbającymi o odpowiednią amortyzację. Przy okazji jest to też powód dla którego opisywana opona nigdy nie będzie pompowana. Okazuje się bowiem, że pęcherzyki czegoś takiego po prostu nie potrzebują.

A jakby komuś nadal było mało, ta śmieciowo-pęcherzykowa opona, wyprodukowana przez drukarkę, może łączyć z telefonem. Jest to zasługa umieszczonych w niej czujników, mogących przekazać kierowcy informacje o parametrach pracy ogumienia.