Używane Iveco Stralis 420 Euro 5 po roku eksploatacji – zużycie paliwa, opinie użytkownika i ogólne uwagi

Jak się sprawuje Iveco Stralis 420? To już wiecie z działu Testu, gdzie na początku roku prezentowałem właśnie 420-konnego Stralisa Hi-Way z silnikiem Euro 6. Co natomiast można powiedzieć o Stralisie 420 z silnikiem Euro 5? Jak kształtuje się jego zużycie paliwa i czy auto sprawia jakiekolwiek problemy? Odpowiedzi na wszystkie ate pytania udzielił obecny właściciel takiego właśnie samochodu, który około rok temu zdecydował na wyprodukowane w 2009 roku, czyli pięcioletnie wówczas Iveco Stralis AS440S42, przy zakupie korzystając z pomocy firmy Getruck.pl, która umożliwia mi przygotowywanie tekstów z tej serii.

Iveco Stralis II – godny następca?

iveco_stralis_420_opinie_eksploatacja_2Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłem na żywo model Stralis w opisywanej wersji. Był to ciągnik siodłowy z istniejącej jeszcze wówczas firmy RiCö, która na zmodernizowane Iveco zdecydowała się zaraz po jego premierze. A premiera ta miała miejsce w 2007 roku, czyli pięć lat po rozpoczęciu sprzedaży pierwszego Stralisa, zastępującego popularny i ceniony model Eurostar. Stralis Cube, bo tak w 2007 roku nazwano odświeżone Iveco, miał oferować wyższy komfort mieszkalny, a przy okazji być też bardziej bezawaryjnym, czyli mówiąc krótko rozwiązać problemy, z którymi pewne problemy miał poprzednik. Czy się to udało? Tutaj akurat głosy mamy podzielone, co dotyczy chociażby kabiny. Z jednej strony oferowała ona przyjemniejsze dla oka materiały niż w przypadku Stralisa I, lecz nadal daleko było jej do konkurencji, co potwierdza właściciel widocznego na zdjęciach egzemplarza. Jak określił on to w formularzu, na bazie którego przygotowuję artykuły z serii „po roku eksploatacji”, kabina samochodu wydaje się być wyciosana siekierą i nie oferuje większego komfortu. Co zaś z bezawaryjnością? Tutaj doszło do jednej poważnej sytuacji, mianowicie tylny most po prostu się rozleciał, i to zaledwie tydzień po zakupie. Prawdopodobnie poprzedni właściciel, który był Niemcem, zdawał sobie sprawę z jego stanu, ewentualnie, na co jednak szanse są niewielkie, zawinił kierowca. Jakby nie było, wymiana mostu pochłonęła 11 tys. złotych.

Iveco Stralis II – koszty eksploatacji

Pozostałe koszty eksploatacji są podobno porównywalne jak u innych marek. Właściciel opisywanego Iveco dysponuje bowiem także ciężarówkami marki Volvo oraz Scania, więc jest w tym wszystkim dobrze zorientowany. I tak na przykład koszt klocków i zacisków hamulcowych jest taki sam jak w przypadku Scanii, czyli niski, natomiast filtr (oleju?) to wydatek jedynie nieznacznie droższy. Co natomiast ze spalaniem? Tutaj wiele zależy od nogi kierowcy – ten oszczędny potrafi wyrobić normę 30 l/100 km w trybie pusto-pełno lub 33 l/100 km w trybie pełno-pełno, lecz przy częstszym sięganiu do pedału gazu możliwe jest osiągnięcie też 36 l/100 km. Co ważne, mowa tutaj o trasach z wywrotką do Niemiec, więc raczej przy pełnym obciążeniu.

Apetyt na paliwo można wytłumaczyć świetną dynamiką oraz raczej krótkim biegami zautomatyzowanej przekładni marki ZF. Iveco bezsprzecznie jest najbardziej dynamicznym autem we flocie, doskonale się „zbiera” i pozostawia w tyle zarówno Volvo, jak i Scanię. Jeśli więc na trasie przejazdu są góry, dla włoskiego ciągnika to żaden problem.

Iveco Stralis II – największa zaleta

Kiedy niebieski Stralis trafił do obecnego właściciela miał około 580 tys. km przebiegu, natomiast teraz jego licznik wskazuje 660 tys. Czy uwidoczniła się w tym czasie jakaś duża zaleta? No cóż, tą nadal pozostaje podobno cena, czyli czynnik, z uwagi na który samochód ten został zresztą zakupiony. I trudno się temu dziwić, bo jeśli porównamy ceny Volvo oraz Scanii z podobnych roczników i z podobnymi przebiegami, to różnica jest kolosalna.


Szukasz używanego ciągnika siodłowego Iveco? Sprawdź dostępne propozycje na stronie Iveco Stralis na getruck.pl


Po więcej tekstów tego typu zapraszam do działu Opinie Użytkowników w kategorii Pojazdy. Prezentowałem tam już takie pojazdy jak między innymi MAN TGX, Renault Premium, Scania R420, czy też Volvo FH.


Zdjęcia wykonano przed zakupem pojazdu. Niestety nie dysponuję większym rozmiarem.

iveco_stralis_420_opinie_eksploatacja_2 iveco_stralis_420_opinie_eksploatacja_3 iveco_stralis_420_opinie_eksploatacja_4 iveco_stralis_420_opinie_eksploatacja_1 iveco_stralis_420_opinie_eksploatacja_5 iveco_stralis_420_opinie_eksploatacja_6