Szybko, szybciej, najszybciej, czyli o indeksie prędkości opony

Publikacja na zamówienie
Tire marks on road track

Odpowiednio dobrane opony to gwarancja bezpieczeństwa i wygodnej jazdy. Oprócz rozmiaru bardzo istotnym parametrem, na jaki należy zwracać uwagę podczas wymiany ogumienia, jest indeks prędkości. Gdzie należy szukać oznaczeń dotyczących tego wskaźnika i jak dobrać najlepsze gumy do auta?

Indeks prędkości

Oznaczenie dotyczące indeksu prędkości znajduje się na bocznej ścianie opony i określane jest za pomocą skrótu SI (od ang. Speed Index). Jego wartość wyrażana jest kolejnymi literami alfabetu, gdzie A1 to najniższy indeks prędkości, zaś Y – najwyższy. Ze względu na fakt, że trudno zapamiętać te oznaczenia, najlepiej będzie po prostu je sprawdzić przed kupnem nowego ogumienia, np. w Internecie. Dlaczego jest to ważne? Indeks prędkości opony dotyczy jej wytrzymałości. Ponieważ przy dużych prędkościach na bieżnik działa siła odśrodkowa, przez co może zużywać się jego czoło, producenci stosują dodatkowe opasania pozwalające zniwelować ten problem, oraz inne wzmocnienia. Im wyższy indeks prędkości, tym bardziej odporna guma, która zniesie duże przeciążenia, poradzi sobie z większymi siłami tarcia, toczenia się, czy hamowania auta.

Indeks prędkości, a indeks nośności

Wielu kierowców uważa, że indeks prędkości opon oznacza maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się auto po ich zamontowaniu. W rzeczywistości jednak parametr ten dotyczy maksymalnej prędkości przy maksymalnym obciążeniu, które określane jest za pomocą indeksu nośności. Właśnie dlatego oba te oznaczenia należy odczytywać razem i mieć świadomość istniejącej pomiędzy nimi zależności. Indeks nośności oznaczany jest za pomocą skrótu LI (ang. Load Index) i określa się go liczbami od 48 do 101. Parametr ten dotyczący maksymalnego obciążenia, jakie może przenieść opona przy maksymalnej prędkości określonej za pomocą indeksu prędkości. Na jego podstawie nietrudno jest obliczyć najwyższą dopuszczalną masę auta wraz z obciążeniem, jakie będzie w stanie unieść opona – wystarczy jej nośność pomnożyć przez liczbę kół w samochodzie. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych osób, które zamierzają przewozić ciężkie ładunki – zbyt duże obciążenie może doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia opony, a w efekcie – do groźnych sytuacji na drodze.

Jak wybrać odpowiednie opony?

Indeksy prędkości i nośności to nie mniej istotne parametry opony od jej rozmiaru. Aby mieć pewność, że wybrane ogumienie jest odpowiednie dla konkretnego modelu auta, należy kierować się wartościami, jakie homologował producent pojazdu. Tego typu informacje umieszczane są w książce obsługi samochodu, a także na klapce wlewu paliwa, w okolicach słupka B lub progu. Zaleceń producenta nie należy lekceważyć – dopuszczalne indeksy prędkości i nośności opon są przez niego dobierane w taki sposób, aby uwzględniały parametry techniczne auta, jak moc silnika, albo jego masa całkowita. Ogumienie o odpowiednich parametrach zapewni więc bezpieczeństwo, a także właściwą trakcję. Źle dobrany indeks prędkości negatywnie wpływa na zachowanie samochodu, a ponadto powoduje szybsze zużywanie się gum i może doprowadzić do groźnych sytuacji na drogach. Jeśli dojdzie wtedy do wypadku, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, a ponadto policja ma prawo do nałożenia kary w postaci mandatu. Jedynym wyjątkiem od reguły jest ogumienie zimowe, gdzie indeks prędkości może być o jeden stopień niższy, niż ten homologowany. Nie do końca jest to dobre rozwiązanie. Co prawda zimą kierowcy jeżdżą nieco wolniej, jednak opony z niższym indeksem prędkości mogą wpływać na reakcje samochodu, a ponadto zużywają się szybciej. Chociaż mogłoby się wydawać, że ogumienie z wyższym indeksem prędkości niż ten homologowany dla auta jest lepsze, w rzeczywistości może ono powodować utratę przyczepności samochodu. Ścisłe dostosowanie się do zaleceń producenta pojazdu jest więc najrozsądniejszym rozwiązaniem podczas wyboru nowych opon gwarantującym nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort prowadzenia samochodu.