W Strzegomiu wyeksploatowane Jelcze nie przestają wozić niezabezpieczonych ładunków granitu

strzegom_ciezarowki_wozace_granit_2

W ubiegłym roku prezentowałem wymęczonego życiem Jelcza serii 400, pracującego przy wydobyciu granitu w Strzegomiu (TUTAJ). Krótko później pojawiło się Renault Premium, z tej samej miejscowości i z tym samym ładunkiem, wyróżniające się za to rozpadającą naczepą (TUTAJ). Teraz natomiast wrócimy do tego tematu, jako że w ręce ITD wpadło w ostatnich dniach aż pięć ciężarówek, które wykonują tego typu pracę. Dodam też, że ja naprawdę rozumiem, że pojazdy te robią po drogach publicznych zapewne po kilka kilometrów dziennie. Czy jednak eksploatowanie pojazdu głównie na prywatnym terenie naprawdę oznacza, że musi on być delikatnie mówiąc kompletnie zaniedbany?

Wyniki kontroli były łatwe do przewidzenia, a opowiada o nich komunikat WITD Wrocław:

5 grudnia 2016 w  Strzegomiu i okolicach  inspektorzy z kłodzkiego oddziału dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili kontrole pojazdów wywożących surowce skalne (kamień) z miejscowych zakładów wydobywczych.

W trakcie prowadzonej inspekcji sprawdzono szczegółowo sześć  pojazdów, z których cztery nie mogły dalej poruszać się w ruchu drogowym z powodu stwierdzonych nieprawidłowości. Kontrola stanu technicznego wykazała, iż posiadają one liczne, zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego usterki, w tym m. in.: uszkodzone i zużyte ogumienie, wycieki płynów eksploatacyjnych, oberwane mocowanie zbiornika paliwa, brak lamp świateł tylnych, uszkodzone oświetlenie kierunkowskazów oraz mocowanie lamp przednich, brak tablicy rejestracyjnej,  oberwane mocowania burt tylnych, niesprawny sygnał dźwiękowy, urwane klamki wewnętrzne drzwi uniemożliwiające sprawne opuszczenie pojazdu.

strzegom_ciezarowki_wozace_granit_6

Jednym z kontrolowanych pojazdów kierowca przewoził 8 tonowy blok granitu bez żadnego zabezpieczenia – kamień położony był na metalowej podłodze skrzyni ładunkowej. Kontrola wykazała także, iż kierowcy nie rejestrują we właściwy sposób swojej aktywności (w tym czasu pracy), nie posiadają także wymaganych dokumentów oraz wadliwie użytkują zainstalowane w pojazdach tachografy.

W wyniku przeprowadzonych kontroli zatrzymano cztery dowody rejestracyjne pojazdów,  ukarano kierowców mandatami karnymi na łączną kwotę 8350 zł zaś wobec jednego z przedsiębiorców wszczęto z urzędu administracyjne postępowanie wyjaśniające w sprawie nałożenia kary pieniężnej za naruszenia warunków przewozu drogowego. Ponadto, na podstawie ustaleń kontroli przekazano do Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze sprawę legalności zatrudnienia dwóch obywateli Ukrainy.

Przeprowadzone kontrole wykazały, iż niektórzy przewoźnicy wykonują przewozy z naruszeniem wielu fundamentalnych zasad ignorując m. in. podstawowe zasady bezpieczeństwa zarówno ruchu drogowego jak i socjalnego kierowców. Wykonywanie przewozów w opisany powyżej sposób stanowi przejaw nieuczciwej konkurencji wobec podmiotów spełniających wymagane kryteria i dochowujących wysokich standardów bezpieczeństwa.

Galeria prezentująca stan techniczny pojazdów:

strzegom_ciezarowki_wozace_granit_3 strzegom_ciezarowki_wozace_granit_4 strzegom_ciezarowki_wozace_granit_7 strzegom_ciezarowki_wozace_granit_5
strzegom_ciezarowki_wozace_granit_1