Scania będzie korzystała z internetu 5G, aby wydajniej łączyć auta ciężarowe jeżdżące na autopilocie

scania_konwoj_32_platooning)2

Centrum rozwojowe firmy Scania, działające w szwedzkim Södertälje, zostało objęte siecią internetu w technologii 5G, wyróżniające się rekordowo szybką przepustowością. Wszystko po to, aby móc rozwijać prace nad autonomicznymi samochodami ciężarowymi, radzącymi sobie na drodze także bez pomocy kierowcy i mającymi korzystać właśnie 5G.

Zdaniem inżynierów ze Scanii, technologia 4G, którą dzisiaj stosuje się na szeroką skalę, mogłaby nie zaoferować autopilotom wystarczającej przepustowości. Mówimy tutaj bowiem o sytuacji, w której z sieci musiałby korzystać i system sterowania pojazdem, i pozostałe systemy elektroniczne wbudowane w samochód, i komputer należący do kierowcy, wykorzystywany przez niego chociażby do pracy typowo biurowych. Dla przykładu, ciężarówka przy pomocy internetu będzie łączyła się z innymi pojazdami, aby móc podążać za nimi w minimalnej odległości, w tym samym czasie komputer pokładowy będzie uaktualniał dane na temat natężenia ruchu, podczas gdy kierowca będzie na przykład przesyłał dokumentację do firmy, czy też po prostu oglądał film, ciesząc się wolnym czasem. Zapytacie natomiast po co będzie tutaj w ogóle kierowca, skoro ciężarówką pokieruje automat? Sprawa jest bardzo prosta – owszem, automat ma odpowiadać za sterowanie pojazdem, lecz tylko na dłuższych odcinkach, natomiast na parkingu, przy rozładunku, czy też na drogach niskiej kategorii, kierowca miałby czynić swoje powinności. Podobnie zresztą jak ma to miejsce w przypadku pilotów największych samolotów.

Sieć 5G dostarczył firmie Scania jej telekomunikacyjny partner. Mowa tutaj o firmie Ericsson, jeszcze kilka lat temu znanej z produkcji całkiem niezłych telefonów komórkowych, zaś obecnie specjalizującej się między innymi w sieciach informatycznych dla dużych przedsiębiorstw.


Powyżej: trzy zestawy marki Scania, długie na 31,5 metra każdy, automatycznie podążające jeden za drugim. Konwój tego typu zorganizowano w kwietniu 2016 roku, w ramach międzynarodowego projektu European Truck Platooning Challange. Więcej na jego temat pisałem TUTAJ.