Scania 143 500, która od 17 lat kursuje między Grecją a Zachodem, z tym samym właścicielem i kierowcą

scania_143_500_grecja

W czasie gdy przewoźnicy z innych krajów Unii Europejskiej zaczynają określać „starociami” pierwsze egzemplarze ciężarówek Euro 5, Grecy nie przestają podbijać zachodnich autostrad konstrukcjami z pierwszej połowy lat 90-tych. A o jakich konkretnie samochodach jest tutaj mowa? Nie od dzisiaj wiadomo, że Grecy najbardziej kochają Scanie z silnikami V8, reprezentujące coraz bardziej legendarną serię 3. Przykład na to możemy natomiast zobaczyć powyżej, w postaci Scanii 143m 500 Streamline, którą spotkał na parkingu w Lipsku Czytelnik Kamil.

Cały widoczny na zdjęciach zestaw pochodzi z 1996 roku, natomiast silnik ciągnika siodłowego zgodny jest z normami emisji spalin Euro 2. Samochód ten rozpoczął swoją drogową karierę w Niemczech, natomiast po trzech pierwszych latach trafił w ręce jego obecnego użytkownika. Jest nim właściciel niewielkiej, greckiej firmy transportowej, osobiście kursujący swoją Scanią między Grecją a Niemcami oraz krajami Beneluxu. Łącznie spędził on z tą ciężarówką już 17 lat, nabijając na licznik ponad 2 miliony kilometrów, a jednocześnie wykazując się wzorową dbałością o stan technicznych oraz wizualny. Kwestia tego pierwszego jest tutaj oczywista, na co wskazuje fakt, że opisywane auto radzi sobie ze spotkaniami z BAG. Jeśli natomiast chodzi o stan wizualny, to najlepiej świadczy o nim wnętrze. Jak relacjonuje Kamil, po 20 latach pracy jest ono w znacznie lepszym stanie niż w wielu 2-letnich ciężarówkach z wielkich flot. Wszystko tam działa, wszystko jest czyste, ładne i zadbane. Ponadto na dniach pojawi się tutaj nowa kierownica, który zastąpi obecny, nieco już zmęczony życiem egzemplarz.

Jak natomiast spotkany przez Kamila Grek tłumaczy eksploatowanie jednej ciężarówki przez tak długi czas? Sprawa jest bardzo prosta – jego czerwony ciągnik po prostu w ogóle się nie psuje, więc nie widzi powodu, żeby inwestować w nowy sprzęt. Dodaje też, że zanim kupienie ciężarówki Euro 6 w pełni by mu się zwróciło, musiałoby upłynąć naprawdę sporo czasu.

scania_143_500_grecja_2 scania_143_500_grecja_6 scania_143_500_grecja_3 scania_143_500_grecja_5 scania_143_500_grecja_4