Renault Trucks prezentuje Optifuel Lab 2, czyli eksperymentalnie nowoczesne wydanie coraz popularniejszej serii T

optifuel_lab_2_renault_trucks_2

Testy eksperymentalnej ciężarówki już się zakończyły. Wyniki czekają poniżej:

Renault Trucks Optifuel Lab 2 – zużycie paliwa niższe o nawet 7,2 litra na 100 km niż w zwykłej serii T


W artykule pt. „Wielka siódemka” na targach IAA 2014 w Hannoverze, czyli zestawienie najważniejszych ciężarowych nowości pisałem, że Renault Trucks przywiezie na prestiżowe niemieckie targi nowy pojazd koncepcyjny, na temat którego nie znam jednak żadnych szczegółów. No to teraz muszę zmienić zeznania, gdyż takie szczegóły właśnie się pojawiły.

W Hannoverze Francuzi pokażą bazujący na serii T koncept „Optifuel Lab 2”, który zostanie wyposażony w cały zestaw przemyślanych dodatków. Wszystkich nowych technologii ma być aż dwadzieścia i będą one odpowiedzialne za cztery rzeczy: odpowiednie wykorzystywanie energii, aerodynamikę, opór toczenia, a także kreowanie odpowiednich zachowań kierowcy. Poniżej można zapoznać się z najważniejszymi z nich.

Dwa dodatkowe źródła energii

Głównym założeniem konstruktorów było ograniczenie wykorzystania silnika spalinowego. Dlatego też takie elementy jak klimatyzacja, pompa wody, pompa paliwa, czy pompa od wspomagania kierownicy zasilane są elektrycznie przy wykorzystaniu paneli słonecznych, a także energii odzyskiwanej z ciepła układu wydechowego. Co ważne, energia jest na bieżąco rozdzielana między poszczególnymi źródłami a odbiornikami, w zależności od chwilowych potrzeb. Wszystko to wspiera oczywiście ograniczenie zużycia paliwa, bo klasyczny alternator pracuje pod znacznie mniejszym obciążeniem.

Odnośnie paneli słonecznych trzeba jeszcze zaznaczyć, że są one w pełni odpowiedzialne za działanie klimatyzacji. Dlatego też wnętrze może być schładzane również na postoju, kiedy silnik jest akurat wyłączony. Kierowcy się ucieszą 😉

Aerodynamika

Istotnym elementem francuskiego prototypu jest też nienaganna aerodynamika. Stąd też na dachu mamy ruchomy spojler o niespotykanych dotąd rozmiarach. Jest to konstrukcja ruchoma, powyżej 50 km/h nieco obniżająca się dla lepszego obiegu powietrza. Wszystko to pozwala idealnie zgrać ciągnik z naczepą i zmniejszyć zużycie paliwa. Sama naczepa również jest udoskonalona pod względem aerodynamiki, będąc wyposażonym w boczne osłony. Co więcej, aerodynamiczne są także lusterka, których… nie ma. Są za to kamery w niewielkich obudowach, które również zmniejszą opór powietrza.

Kolejną aerodynamiczną ciekawostką jest fakt, że spojler czeka również pod zderzakiem. Jego zadaniem jest odpowiednie ukształtowanie strumieni powietrza wpadającego pod ciężarówkę. Spojler ten wysuwa się jednak tylko powyżej 50 km/h, gdyż w czasie powolnych manewrów lub jazdy w mieście mógłby on ulec uszkodzeniu na przykład na progu spowalniającym, czy na krawężniku.

Opór toczenia

Tutaj mamy ogromną ciekawostkę w postaci systemu na bieżąco dozującego ilość oleju w osi napędowej. Owe dozowanie odbywa się w oparciu o aktualną temperaturę pracy oraz potrzeby smarowania. W czasie wyjątkowo ciężkiej pracy oleju wpływa więcej, niż w czasie jazdy po autostradzie ze stałą prędkością. Mniej oleju oznacza natomiast mniejsze straty energii.

Oczywiście za niewielki opór toczenia odpowiadają też dobrze dobrane opony. Dlatego też Optifuel Lab 2 wyposażony jest w prototypowe ogumienie marki Michelin.

Zachowanie kierowcy

I oto dochodzimy do zagadnienia nr 4, czyli systemów wspierających kierowcę, które są podobno w stanie ograniczyć spalanie o nawet 3 l/100 km. Pierwszy taki system zapewne nie przypadłby wielu kierowcom do gustu, gdyż jest to aktywny ogranicznik prędkości. Na podstawie systemu GPS określa on teren, na którym znajduje się ciężarówka i oblicza odpowiednią prędkość dla tej konkretnej drogi. I właśnie ta odpowiednia prędkość staje się w danej chwili limitem. Renault obiecuje jednak, że w razie potrzeby kierowca będzie mógł chwilowo wyłączyć działanie tego systemu, aby samemu zdecydować z jaką prędkością pokona na przykład wzniesienie.

Do konkretnej drogi również dopasowuje się też pedał gazu w Optifuel Lab 2. Jeśli komputer pojazdy wykryje, że zbliżamy się do skrzyżowania, pedał gazu stanie się bardzo twardy, co ma skłonić nas do wolniejszej jazdy i wytracania prędkości.

Od prototypu do codzienności

Optifuel Lab 2 jeździ obecnie w ramach testów po drogach zbierając dane dotyczące zużycia paliwa. Po zakończeniu testów, jakoś w pierwszym kwartale 2015 roku, dane te mają zostać ujawnione. Jeśli poszczególne elementy pojazdu okażą się szczególnie udane, bardzo możliwe, że zobaczymy je w kolejnych generacjach ciężarówek marki Renault Trucks.

Galeria zdjęć:

optifuel_lab_2_renault_trucks_1 optifuel_lab_2_renault_trucks_11 optifuel_lab_2_renault_trucks_10 optifuel_lab_2_renault_trucks_10 (1) optifuel_lab_2_renault_trucks_9 optifuel_lab_2_renault_trucks_8 optifuel_lab_2_renault_trucks_7 optifuel_lab_2_renault_trucks_6 optifuel_lab_2_renault_trucks_5 optifuel_lab_2_renault_trucks_4 optifuel_lab_2_renault_trucks_3 optifuel_lab_2_renault_trucks_2 optifuel_lab_2_renault_trucks_23 optifuel_lab_2_renault_trucks_22 optifuel_lab_2_renault_trucks_21 optifuel_lab_2_renault_trucks_20 optifuel_lab_2_renault_trucks_19 optifuel_lab_2_renault_trucks_18 optifuel_lab_2_renault_trucks_17 optifuel_lab_2_renault_trucks_16 optifuel_lab_2_renault_trucks_15 optifuel_lab_2_renault_trucks_14 optifuel_lab_2_renault_trucks_13 optifuel_lab_2_renault_trucks_12