Przeładowana 18-tonowa solówka bez dokumentów i 5-tonowy Mercedes Vario przeładowany na pusto

mercedes_vario_512_przeladowany_na_pusto_1

I po raz kolejny możemy odpowiedzieć sobie na pytanie: „dlaczego w krajowym transporcie solówkami jest tak ciężko?” Po pierwsze, na drogach ciągle przybywa kilkutonowych ciężarówek, które jak gdyby nigdy nic rejestruje się jako auta dostawcze, podając DMC na poziomie 3,5 tony. Dotyczy to nawet tak ciężkich konstrukcji jak Mercedes-Benz Vario, który w wersji 3,5-tonowej nigdy nie był nawet oferowany. Po drugie, duże firmy logistyczne oferują za kilkutonowy transport takie stawki, jak oferują, skupiając na swoich placach prawdziwy festiwal wyeksploatowanego i niedofinansowanego sprzętu, poruszającego się często bez wielu potrzebnych dokumentów. A że zawsze znajdzie się jakiś zdesperowany ktoś, chcący jeździć za nawet i gorszą stawkę, to przysłowiowe koło się za zamyka, nie pozwalając na żadne zmiany na lepsze.

Poniżej można znaleźć dwa komunikaty ITD, które są idealnymi przykładami na oba problemy. Źródło pierwszego komunikatu oraz zdjęć to WITD Szczecin, a kolejny materiał opublikowało WITD Poznań.

1. Kolejny samochód ciężarowy z zaniżoną masą własną oraz dopuszczalną masą całkowitą zapisaną w dowodzie rejestracyjnym zatrzymali Inspektorzy z Waleckiego Oddziału Zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W trakcie kontroli samochodu ciężarowego m-ki Mercedes typ 512 stwierdzono, że pojazd jechał bez ładunku, a na podstawie dowodu rejestracyjnego stwierdzono, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu ograniczona została do 3490 kg. Wzbudziło to wątpliwości inspektorów, ponieważ system preselekcyjnego ważenia pojazdów wskazał, że pojazd ten jest przeciążony. Jak to możliwe, skoro na pojeździe nie było żadnego ładunku.  Biorąc pod uwagę gabaryty oraz znajomość pojazdów tego typu, inspektorzy  postanowili zważyć  kontrolowany pojazd na przenośnych wagach,  w miejscu do tego celu przystosowanym.

Po dokonaniu pomiarów rzeczywistej masy własnej okazało się, że wynosi ona 3750 kg (!) co stanowiło przekroczenie prawie o 100 % masy własnej pojazdu zapisanej w dowodzie rejestracyjnym, która określona została na 1900 kg, natomiast dopuszczalna masa całkowita została przekroczona o 260 kg, pomimo przejazdu bez ładunku.

Tak rażące zaniżenie masy własnej oraz dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ma na celu ominięcie obowiązków wynikających z przepisów m.in. ustawy o transporcie drogowym oraz innych przepisów dotyczących transportu drogowego, np. opłaty za korzystanie z dróg płatnych, obowiązek używania tachografu, czy posiadania odpowiednich uprawnień przewozowych. Zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu oraz zakazano przewozu ładunków do momentu uzyskania prawidłowych wpisów w dowodzie rejestracyjnym.

mercedes_atego_1823_przeladowany_1

2. 30 października 2015 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego Oddziału Terenowego w Gnieźnie pełniąc obowiązki służbowe na drodze ekspresowej S5 zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy marki Mercedes-Benz należący do polskiego przewoźnika. Kierowca, 23-letni mieszkaniec Pniew, przewoził artykuły spożywcze z Tarnowa Podgórnego do Gniezna.

Pojazd poddano kontroli wagowej, która wykazała, że rzeczywista masa całkowita pojazdu została przekroczona o ponad 5 ton, a nacisk osi napędowej wynosi 16 ton, wobec dopuszczalnych 11,5 ton.

Następnie weryfikacji poddano dokumenty wymagane podczas kontroli drogowej. Kierowca okazał jedynie kserokopię wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Nie przedstawił natomiast prawa jazdy ani dowodu rejestracyjnego pojazdu. W toku kontroli, na podstawie informacji z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie ustalono, że pojazd od dawna nie posiada ważnych badań technicznych, a dowód rejestracyjny został zatrzymany.

Kontrola stanu technicznego wykazała, że pojazd jest w bardzo złym stanie technicznym. Inspektorzy stwierdzili między innymi nadmierne zużycie opon oraz istotne uszkodzenie skrzyni ładunkowej. Usterki te zaklasyfikowano jako stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.

W związku ze znacznym przekroczeniem parametrów wagowych, brakiem dopuszczenia pojazdu do ruchu oraz jego niedopuszczalnym stanem technicznym wydano dyspozycję skierowania pojazdu na parking depozytowy wyznaczony przez Starostę Gnieźnieńskiego.

Kierowcę za brak dokumentów oraz stan techniczny pojazdu ukarano łącznie czterema mandatami karnymi. W stosunku do osoby zarządzającej transportem zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające na okoliczność niewyposażenia kierowcy w wymagane dokumenty, natomiast za przekroczenie parametrów wagowych wobec przewoźnika oraz załadowcy zostaną wszczęte postępowania administracyjne zagrożone karą pieniężną w wysokości 15.000,00 złotych.