Plastikowo-drewniana paleta, która będzie bardzo lekka i sama wyśle do komputera informacje o ładunku

ahrma_paleta_2016

Paleta to wynalazek wyjątkowo prosty, a jednocześnie też wyjątkowo zasłużony dla całego świata. Bez tego połączenia kilku desek oraz drewnianych klocków naprawdę trudno wyobrazić sobie współczesną logistykę, a jednocześnie też trudno w dzisiejszym świecie o konstrukcję mniej skomplikowaną. Choć patrząc na premierę zapowiadaną na tegoroczną jesień, nawet palety mogą wkrótce zmienić się nie do poznania…

Na jesiennych targach K-Messe, mających zaprezentować w Niemczech najnowsze wynalazki zbudowane z tworzyw sztucznych, obecna będzie bowiem dopiero co opracowana paleta od holenderskiej firmy Ahrma. Ma ona łączyć klasyczny, doskonale znany kształt z najnowszymi technologiami, dotyczącymi zarówno budowy palety, jak i jej dodatkowych funkcji. Zacząć należy natomiast od tego, że mówimy tutaj właśnie o rzeczy wykonanej z tworzyw sztucznych, przy jednoczesnym połączeniu ich ze sprasowanym drewnem i wykorzystaniu do tego kleju. Założenie jest bowiem takie, że firmy zamawiałyby palety marki Ahrma w większej ilości, otrzymując je w niezłożonej, a tym samym łatwiejszej do przewiezienia postaci, a następnie już we własnym zakresie musiałyby je skleić i otrzymać ostateczną formę. Efekt końcowy ma być zaś wyraźnie lżejszy od palet stosowanych obecnie, przy zachowaniu pełnej wytrzymałości.

A jakby tego było mało, palety firmy Ahrma mają mieć także miejsce na specjalne nadajniki, ułatwiające wykorzystanie ich w łańcuchach dystrybucyjnych. Nadajniki te umożliwiałyby zdalną identyfikację ustawionego na paletach towaru, bez konieczności ręcznego sczytywania kodów kreskowych. Odpowiedni program komputerowy mógłby pomóc zaplanować rozmieszczenie nowych palet po magazynie, a do tego doszłaby możliwość mierzenia przez paletę między innymi wagi towaru, czy też temperatury otoczenia.

Przy okazji polecam poniższy tekst z ubiegłego roku:

Skąd wzięły się w naszym życiu palety oraz wózki widłowe, a także kto i dlaczego stworzył palety „euro”?