Pierwsze Scanie „Gryphus” dla holenderskiego wojska – pojazdy te dostarczy się na ciekawych warunkach

Dwa wojskowe doniesienia zgrały się w czasie. W Polsce Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o zamówieniu na co najmniej 473 ciężarówki marki Jelcz. W Holandii żołnierzom przekazano natomiast pierwsze egzemplarze nowej Scanii. Poniżej przeczytacie o Scaniach, a tutaj znajdziecie tekst dotyczący Jelczy.

Na powyższym zdjęciu widzicie nową Scanię „Gryphus”, której pierwsze dziesięć sztuk zostało właśnie dostarczone holenderskiej armii. W ciągu najbliższych lat chce się dostarczyć 2037 maszyn tego typu pojazdów, w najróżniejszych konfiguracjach. Będą to samochody 2-, 3- oraz 4-osobowe, wyposażane w napęd wszystkich osi i mające od 5 do 10 ton ładowności. Ponadto zamówienie przewiduje też ciągniki siodłowe.

W szczególnie ciekawy sposób rozwiązano tutaj kwestię kabin. Standardowo wszystkie zamówione egzemplarze mają otrzymać nadwozia bez opancerzenia. Będą to kabiny z typoszeregu XT, a więc bardzo podobne, jak w cywilnych ciężarówkach budowlanych. Co je wyróżni, to przednie orurowanie, dodatkowe lusterka do nauki jazdy oraz oczywiście malowanie.

Do tego zaś Scania dorzuci 185 kabin opancerzonych, które będą traktowane w sposób wymienny. Wojsko będzie podmieniało te kabiny w zależności od potrzeb, na dokładnie tych ciężarówkach, które akurat opancerzenia potrzebują. Dzięki temu, w bezpiecznych warunkach kierowcy będą mieli pełen komfort korzystania z kabin o cywilnych pochodzeniu. Gdy natomiast dany samochód będzie miał zostać wysłany w strefę zagrożenia, zamontuje się na nim kabinę opancerzoną.

Kolejna ciekawostka to kwestia serwisowania. Opisywane pojazdy mają przechodzić obsługę zarówno w wojskowych warsztatach, jak i w autoryzowanych serwisach marki Scania. W tym celu wojskowi żołnierze zostaną przeszkoleni przez Scanię, mogąc zapewnić autoryzowane serwisowanie nawet w najdalszym zakątku świata. Jednocześnie Scania zaoferowała dziesięcioletni kontrakt serwisowy, w ramach którego ciężarówki zawsze będą mogły zajechać do oficjalnego dealera marki.

Pod względem wyposażenia, żołnierze będą mogli liczyć na 13-litrowe silniki o mocy od 450 do 500 KM. Do tego dojdą zautomatyzowane skrzynie biegów Opticruise, w większości egzemplarzy połączone z retarderem. W kabinach znajdzie się między innymi tempomat, powiększony wariant systemu multimedialnego, gniazda ładowania USB, czy automatyczna klimatyzację. Sama deska rozdzielcza nie będzie różniła się od tej stosowanej w samochodach cywilnych. Żołnierze będą więc mogli liczyć na naprawdę komfortowe miejsce pracy.

Na koniec jeszcze krótkie wyjaśnienie dotyczące pochodzenia pojazdów. Jak to jest, że holenderskie wojsko zamówiło ciężarówki szwedzkiego producenta? Tłumaczy się to w bardzo prosty sposób – wszystkie opisywane ciężarówki zostaną wyprodukowane w holenderskiej fabryce marki Scania, a więc holenderska gospodarka jak najbardziej na tym skorzysta.