Pekaes obsługuje coraz więcej transportów między Polską a Chinami, jadących przez terminal w Łodzi

opowiadania ciezarowka do iranu 24-12

Zdjęcie pochodzi opowiadań Pana Adama Frąckowiaka, dostępnych tutaj.

Połączenie firmy Pekaes oraz transportu do bardzo dalekich, azjatyckich krajów, to temat budzący wiele wspomnień. Chodzi tutaj o oczywiście o transport na Bliski Wschód, który Pekaes uskuteczniał swoimi ciężarówkami w latach 70-tych i 80-tych. Dzisiaj jednak Pekaes nie ma już własnych ciężarówek, ani nie specjalizuje się w kierunkach bliskowschodnich. Czym za to firma może się pochwalić, to szybki rozwój transportu w kierunku Chin. I choć w przedsięwzięciu tym nie ma bezpośredniego użytku ciężarówek, z uwagi na przeszłość Pekaesu postanowiłem o tym napisać.

Dzisiejszy transport Pekaesu w kierunku Azji odbywa się przy wykorzystaniu kontenerów ładowanych na kolejowe wagony. Przedsięwzięcie rozpoczęło się trzy lata temu, od jednego transportu tygodniowo, natomiast już teraz udało się wejść na poziom jednego wyjazdu dziennie. Co więcej, początkowo Pekaes zajmował się wyłącznie importem z Chin, natomiast obecnie jeden na trzy transporty jedzie z kierunku przeciwnym, z ładunkami eksportowymi.

W Polsce najważniejszych element tych przewozów obsługuje terminal spółki Spedcont, ulokowany w Łodzi. To właśnie stąd kontenery odbierane są przez samochody ciężarowe, tudzież tutaj są z ciężarówek na wagony przeładowywane. Istotne są także zalety połączenia kolejowego, a w tym przede wszystkim szybszy czas realizacji niż w przypadku rejsu kontenerowcem. Co natomiast można eksportować z Polski do Chin (bo import jest raczej oczywisty)? Odpowiadając na to pytanie Pekaes mówi przede wszystkim o maszynach przemysłowych oraz drobnicy.