Pedały gazu i hamulca oraz boczne lusterka – element kompletnie zbędne zdaniem producentów ciężarówek

freightliner_cascadia_2018_13

Martin Daum, szef Daimler Trucks na Amerykę Północną, przy okazji premiery nowej generacji Freightlinera Cascadia (powyżej) popełnił bardzo ciekawe stwierdzenie. Jego zdaniem, w samochodach ciężarowych znajduje się obecnie wiele niepotrzebnych elementów, a w tym przede wszystkim lusterka boczne i pedały gazu oraz hamulca. Wszystko to montowane jest do pojazdów tylko i wyłącznie z uwagi na przepisy, a problem polega na tym, że przepisy nie nadążają za możliwościami technologicznymi.

Zarówno lusterka, jak i pedały, towarzyszą motoryzacji niemalże od początku. Jak więc można stwierdzić, że są to elementy zbędne? Odpowiedzi są dwie – automatyzacja oraz aerodynamika. Pierwsza z tych kwestii dotyczy pedałów, a konkretnie tego, że kierowca nadal może ich używać. Specjaliści wyliczają bowiem, że gdyby ciężarówki jeździły tylko i wyłącznie w oparciu o wyliczenia komputerów, korzystając z aktywnych i inteligentnych tempomatów, zużycie paliwa byłoby wyraźnie niższe, niż w przypadku nawet sporadycznego przyśpieszania i hamowania ręcznego. Podobnie już jest zresztą z drążkami zmiany biegów – jeszcze 15 lat temu były one wyposażeniem niemal wszystkich ciężarówek, a dzisiaj coraz więcej firm zamawiając skrzynie zautomatyzowane prosi o zablokowanie możliwości ręcznej zmiany przełożeń. Mówiąc więc krótko, kierowca ma być odpowiedzialny wyłącznie za kręcenie kierownicą, a i w tym z czasem ktoś pewnie będzie próbował go zastąpić.

W przypadku lusterek sprawa jest bardziej oczywista. Producenci ciężarówek chętnie zastąpiliby te elementy miniaturowymi kamerami, zmniejszając tym samym opór aerodynamiczny pojazdu. Problem jednak w tym, że zastąpienie lusterek kamerami na zewnątrz i wyświetlaczami wewnątrz nie jest zgodne z przepisami, jako że samochód po prostu musi mieć lusterka. I tutaj dochodzimy do tego, co producentów ciężarówek najbardziej boli. Jest to fakt, że bez przerwy nakłada się na nich nowe normy ekologiczne, nakazując ograniczenie spalania, a jednocześnie nie pozwala im się na wprowadzenie większych zmian w konstrukcjach, poprzez utrzymywanie przepisów znanych od dziesiątek lat.

kamera_zamiast_lusterek_noc