Obalamy mity: Firma faktoringowa będzie nękać moich klientów działaniami windykacyjnymi

Publikacja na zamówienie

zdjecie do artykulu - obalamy mity

Dosyć często faktoring i windykacja są ze sobą mylone, prawda jest jednak taka, że są to dwie zupełnie różne usługi. Niestety, z racji tej pomyłki wiele firm, wbrew swojemu własnemu interesowi, rezygnuje ze współpracy z faktorami, pakując się przez to w niepotrzebne problemy finansowe.

Dlatego stwierdziliśmy, że czas spokojnie, krok po kroku wyjaśnić różnicę i rozwiać ten mit. Pierwsza podstawowa różnica leży w tym, kiedy klient faktora otrzymuje od niego pieniądze – czyli w terminie wcześniejszym niż w terminie zapisanym w umowie z odbiorcą faktury. A więc faktoring przyspiesza spłatę faktury, a tym samym zapewnia klientowi faktora pieniądze dużo szybciej niż w przypadku gdyby korzystał on z windykacji.

Podstawową funkcją faktoringu jest pomoc w poprawie płynności finansowej. Korzystający z usługi przedsiębiorca dostaje pieniądze wcześniej niż zakłada termin zapisany w umowie z jego kontrahentem Faktor oczekuje na zapłatę od kontrahenta i jeśli jej nie otrzymuje w terminie wskazanym na fakturze, wówczas rozpoczyna działania zmierzające do odzyskania płatności.

Wszystkie jednak te działania są prowadzone w taki sposób, aby zapewnić uprzejmą i profesjonalną obsługę. Zwłaszcza podczas przypominania o upłynięciu terminu płatności faktury. Firmy dysponują specjalnie wyszkolonym personelem, który ma doświadczenie w budowaniu relacji z klientami. W ten sposób, Ty i Twoi pracownicy możecie spokojnie skupić się na zarabianiu pieniędzy, zamiast spędzać czas na przypominaniu klientom o przeterminowanej należności.

Cena

Dużą różnicą jest również cena faktoringu, w przypadku przyspieszenia spłaty faktury o 30 dni będzie to 3% plus 5zł.

Podstawową opłatą w windykacji jest prowizja, która jest uzależniona od wieku, wysokości należności i jej struktury. Oprócz tego, klient windykacji płaci również tzw. opłaty negatywne, które dotyczą spraw, które nie zostały zakończone z sukcesem. Oprócz tego klient firmy windykacyjnej musi również zapłacić w przypadku gdy anuluje zlecenie.

Przyspieszenie zapłaty zobowiązania

Główną różnicą faktoringu względem windykacji jest to, że odbiorca faktury zamiast zapłacić ją firmie A płaci ją firmie B, dzięki czemu A otrzymuje szybciej pieniądze, a firma B prowizję od przyspieszenia spłaty. Proste prawda?

Oczywiście, istnieje możliwość, żeby firma zajmująca się faktoringiem świadczyła również usługi windykacji, ale jest to usługa dodatkowa.

To znaczy, że współpraca z firmą faktoringową nie wyklucza windykowania należności w przypadku opóźnienia w zapłacie danej kwoty, ale też nie oznacza, że taka procedura zostanie wdrożona tylko ze względu na współpracę z firmą faktoringową.

Ujmując to najprościej faktoring i windykacja mogą się uzupełniać w przypadku gdy mamy zatory finansowe. Załóżmy, że współpracujemy z 5 firmami. Dwie z tych firm mają nam opłacić 2 faktury na łączną sumę 20 000 zł, mają na to jeszcze 30 dni. Natomiast jedna firma zalega nam 10 000zł, ale przekroczyła już termin spłaty o 40 dni.

W tym przypadku będziemy windykowali tylko tę trzecią firmę. Natomiast pierwsze dwie obejmiemy faktoringiem, dzięki czemu otrzymamy 19 395 zł praktycznie od razu, a te dwie firmy, które nie mają opóźnienia w spłacie nie będą przez nikogo w żaden sposób niepokojone.

Oczywiście, może się zdarzyć, że dana firma początkowo objęta tylko faktoringiem, nie zapłaci firmie faktoringowej faktury w terminie. Jednak w takim przypadku prędzej czy później każda firma i tak zdecydowałaby się na windykowanie takiego długu, czyli sytuacja w żaden sposób nie zmienia się względem tej standardowej.

Innymi słowy: jedyne czym się różni faktoring od standardowej sytuacji jest to, że Twoja firma ma środki finansowe praktycznie natychmiast.


Chcesz dowiedzieć się więcej o ofercie inviPay.com?

Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu:  22 295 11 58