Co nowego może zaoferować dodatek „Vive la France” do Euro Truck Simulator 2, czyli opis wrażeń z gry

ets2_francja_recenzja_27

Powyżej: mapa z zaznaczonymi nowymi drogami

Popularny Euro Truck Simulator 2 został zaprezentowany w połowie 2012 roku, czyli już ponad 4 lata temu. Tymczasem w ostatnich dniach na rynku pojawił się najnowszy dodatek do tej gry, zatytułowany „Vive la France”. Jak sama nazwa wskazuje oddaje on do dyspozycji zupełnie nową, kompletną mapę Francji. Od razu rodzi się jednak pytanie, czy świetnie znana gra z wydanym po kilku latach dodatkiem jest jeszcze w stanie czymś zachwycić i zaskoczyć? Postaram się teraz odpowiedź na to pytanie na podstawie wrażeń moich oraz mojego współgracza Michała, będącego na co dzień kierowcą ciężarówki.

Mercedes we wiosce i Volvo na budowie:

ets2_francja_recenzja_24 ets2_francja_recenzja_21

W cyfrach wszystko zapowiadało się bardzo zachęcająco. Producent mówił bowiem o aż 20 tys. kilometrów nowych wirtualnych dróg, obiecując tym samym długie godziny odkrywania mapy. I faktycznie, pierwsza rzecz, którą zauważamy uruchamiając „Vive la France”, to rozbudowana infrastruktura. Dróg jest nie tylko mnóstwo, ale także reprezentują one rozmaite kategorie. Autostrady są tak samo dwu-, jak i trzypasmowe, a do tego zdarzają się też dodatkowe pasy prowadzące do zjazdów. Nie brakuje też tras drugiej kategorii, czyli tak zwanych „nacjonalek” (choć niestety najsłynniejszej „Portugalki” nie mamy tutaj w całości), a także licznych dróg miejskich. Te ostatnie związane są z faktem, że twórcy gry postanowili rozbudować francuskie miasta bardziej, niż miało to miejsce w przypadku dotychczasowych map. Paryż jest teraz wręcz ogromny, a i w niewielkim, malowniczym miasteczku możemy trafić na kilka rond, jak to we Francji. Ponadto często strefa ekonomiczna jest wyraźnie oddzielona od reszty miasta, ale my mamy dostęp do obu części. Warto też wspomnieć, że „Vive la France” oddaje nam do dyspozycji dodatkowy terminal promowy, łączący Roscoff z brytyjskim Plymouth.

Jest Francja, więc muszą być busy:

ets2_francja_recenzja_1

Oceniając infrastrukturę trudno nie zauważyć nowych miejsc postojowych. W przeciwieństwie do pierwotnej mapy, nie ma już tutaj stacji benzynowych bez pełnoprawnych zjazdów, a do tego nie brakuje parkingów naprawdę rozbudowanych. Miewają one własne ronda, a nawet punkty widokowe, tylko urozmaicając rozgrywkę. Poza tym nie brakuje oczywiście miejsc parkingowych w miejscowościach oraz malutkich, dzikich parkingów tuż przy drogach. No i są też oczywiście małe parkingi ulokowane przy punktach poboru opłat za autostrady, również typowo francuskich.

Tak się płaci za autostradę:

ets2_francja_recenzja_4

Ciekawostki mogą spotkać nas także przy miejscach za- i rozładunku. Dla przykładu, decydując się na transport maszyny budowlanej pobór naczepy może zastać nas w miejscu stawiania elektrowni wiatrowych. Znajdziemy tam trochę przeszkód terenowych, budowlane baraki i samochody dostawcze, a do wszystkiego dojedziemy całkiem sporą drogą gruntową. Kiedy natomiast oddalimy się już z naszą naczepą, wiatraki będziemy mogli podziwiać z autostrady, stojące dokładnie w tym kierunku, z którego przyjechaliśmy. Podobnie jest też z rolnikami, których zagrody nie stoją już tylko przy wyasfaltowanych trasach, ale przy stromych, wiejskich dróżkach, pośród wirtualnych sadów. A jak będziecie mieli trochę pecha, to w takiej wiosce utkniecie za jadącym bardzo wolno kombajnem.

Kombajn na drodze:

ets2_francja_recenzja_5

Kolejna sprawa to zróżnicowanie mapy pod względem klimatu i ukształtowania terenu. Na południu, w okolicach Marsylii, będziemy mieli typowe dla wybrzeża skały, na północy mnóstwo jest lasów, a do tego oczywiście nie brakuje rejonów górskich, pełnych podjazdów. A skoro już o Marsylii mowa, to na rozbudowaną przystań, pełną jachtów i otoczoną przez palmy, też warto zwrócić uwagę.

Palmy też można zobaczyć:

ets2_francja_recenzja_22

A co w tym wszystkim najważniejsze, tę nową mapę połączono z gra, która w ciągu ostatnich lat była wielokrotnie ulepszana i aktualizowana. Mamy więc naprawdę sprawny ruch drogowy z ciężarówkami o realistycznej dynamice, mamy szerokie możliwości ustawienia wewnętrznej kamery z regulacją kierownicy i mamy dopracowany system zachowań ciężarówki. W czasie moich jazd testowych używałem przede wszystkim nowego Mercedesa Actrosa, jako że jest to najnowszy model w całej grze. Nie dość, że odwzorowanie tego modelu jest naprawdę imponujące, to na przykład możemy oglądać działanie przełącznika zautomatyzowanej skrzyni biegów. Prawdziwego Actrosa przypomniało mi też miękkie zawieszenie kabiny, skutkujące wyraźnym bujaniem. No i muszę dodać, że wystarczyło ledwie kilka minut, żeby znaleźć w sieci jakiś prosty zestaw dodatków do tego pojazdu, z trzema lampkami na środek dachu i uszami pod lusterka. Jeden z wielu takich zestawów tworzonych przez miłośników z całego świata.

Poniżej dołączam zestaw zrzutów ekranu z około ośmiu godzin grania:

ets2_francja_recenzja_2 ets2_francja_recenzja_3 ets2_francja_recenzja_6 ets2_francja_recenzja_7 ets2_francja_recenzja_8 ets2_francja_recenzja_9 ets2_francja_recenzja_10 ets2_francja_recenzja_11 ets2_francja_recenzja_13 ets2_francja_recenzja_14 ets2_francja_recenzja_15 ets2_francja_recenzja_16 ets2_francja_recenzja_17 ets2_francja_recenzja_18 ets2_francja_recenzja_19 ets2_francja_recenzja_20 ets2_francja_recenzja_22 ets2_francja_recenzja_23