Nielegalni imigranci na pokładzie ciężarówki, a ubezpieczenie przewoźnika drogowego

port calais

W sytuacji, gdy nielegalni imigranci stają się powoli stałym elementem szos, wielu przewoźników i kierowców niestety nie może czuć się w pełni bezpiecznie, podobnie jak bezpieczne nie są ich ładunki. Bo choć coraz więcej słyszy się o problemach na Węgrzech, czy w Niemczech, nie znaczy to wcale, że włamywanie się do ciężarówek w Calais zupełnie odeszło w niepamięć. Wręcz przeciwnie – na przeprawach między Francją a Wielką Brytanią cały czas trzeba zachować wielką ostrożność. I właśnie o tej ostrożności będą dzisiaj opowiadały dwa artykuły przygotowane przez kancelarię Translawyers Widuch i Wspólnicy. Pierwszy z nich macie poniżej, zaś kolejny czeka TUTAJ.


Czy ubezpieczyciel zapłaci z OC przewoźnika drogowego za szkody w towarze spowodowane przez imigrantów, w związku z wtargnięciem do naczepy?

W ostatnim czasie niemal każdego dnia media przekazują nam informacje o nielegalnych emigrantach, próbujących uciec z krajów afrykańskich do „ ziemi obiecanej” – Europy. Jest to obecnie istotny problem dla krajów Unii, ale jak się okazuje nie tylko dla nich.

Wyjątkowo wrażliwym punktem na mapie okazuje się Calais, stanowiące port komunikacyjny Wielkiej Brytanii z resztą Europy. Przebywające tam grupy uchodźców codziennie włamują się do naczep samochodów ciężarowych, aby w ten sposób przedostać się na teren Wielkiej Brytanii. Niejednokrotnie powodują oni wielkie szkody w przewożonym towarze, co stanowi duży problem zarówno dla nadawcy, odbiorcy jak i przewoźnika.

Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie: czy ubezpieczyciel zapłaci z OC przewoźnika drogowego za uszkodzenie towaru przez imigrantów?

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 822 § 1 Kodeksu cywilnego ubezpieczyciel ma obowiązek wypłaty odszkodowania, gdy ubezpieczony (tutaj przewoźnik) jest odpowiedzialny za szkodę. Występuje więc powiązanie odpowiedzialności ubezpieczyciela z odpowiedzialnością przewoźnika. Ta zależność ma kapitalne znaczenie dla sporów związanych z wypłatą ubezpieczenia za szkody wyrządzone przez imigrantów.

Jest tak ponieważ w przewozie międzynarodowym znajduje zastosowanie art. 17 ust. 2 Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR), który przewiduje wyłączenie odpowiedzialności przewoźnika np.: za uszkodzenie towaru, gdy zostało ono spowodowane okolicznościami, których przewoźnik nie mógł uniknąć i których następstwom nie mógł zapobiec. Jak się okazuje, zakłady ubezpieczeń często uznają wtargnięcie imigrantów za taką właśnie okoliczność – niemożliwą do uniknięcia.

Z powyższego można wysnuć dwa wnioski. Po pierwsze: przewoźnik nie odpowiada za tego rodzaju szkody wobec nadawcy. Po drugie, i tutaj zła wiadomość, ubezpieczyciel nie pokryje tej szkody – ponieważ jego odpowiedzialność zachodzi tylko wtedy, gdy występuje odpowiedzialność przewoźnika. Jeżeli więc chcemy, aby ubezpieczyciel pokrył szkody związane z wtargnięciem na naczepę i uszkodzeniem towaru przez imigrantów, musimy zwracać szczególną uwagę na warunki umowy ubezpieczenia.

Gdy mamy zamiar zawrzeć nową umowę upewnijmy się, że jest w niej klauzula dotycząca wtargnięcia imigrantów.

W przypadku gdy już takową zawarliśmy bez odpowiedniej klauzuli, renegocjujmy jej warunki, zwłaszcza jeżeli przewozimy towar przez takie węzły komunikacyjne jak port w Calais.

Autor: Jacek Sankowski – aplikant adwokacki w kancelarii prawnej Translawyers Widuch i Wspólnicy sp. k.