Najpierw teoria, potem praktyka, czyli konkurs Young European Truck Driver od kuchni

yetd_2014_teoria_2014_1

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że konkurs Young European Truck Driver to sprawdzian z jazdy ciężarówką. Jednak równie ważna jest rozległa wiedza teoretyczna, która obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu ogumienie, pierwszej pomocy oraz aktualny przepisów o ruchu drogowym. Po całym dniu rywalizacji wyłaniani są kierowcy, którzy naprawdę mogą zmierzyć się z czymś więcej niż ciężarówka.

Większość uczestników Young European Truck Driver w 2012 r. przyznała, że część teoretyczna była „interesująca, pouczająca i stanowiła wyzwanie”.

Największy trening na świecie

Konkursowe pytania teoretyczne zmieniają się w miarę upływu lat, stosownie do zmian w przepisach oraz rosnących oczekiwań wobec kierowców. Kładą nacisk na bezpieczeństwo pojazdu, pozostałych uczestników ruchu oraz ładunku. Konkurs Young European Truck Driver to globalne i największe na świecie zawody dla kierowców. Uczestniczy w nich ponad 200 000 osób, które na co dzień prowadzą ciężarówki i autobusy. Każda z nich musi na początek sprawdzić się w teście teoretycznym.

Opracowanie ujednoliconego testu, który będzie równie uniwersalny na całym świecie jest trudne.

Dla przykładu: jurorzy w Polsce musieli przeprowadzić dodatkowy test, ponieważ do następnego etapu przeszło więcej kierowców niż przewiduje regulamin. Jeden z kierowców uzyskał w pierwszym teście 12 punktów na 12 możliwych, inny 10 punktów, a ośmiu kierowców zdobyło po 9 punktów. Dopiero dodatkowe pytania wyłoniły ośmioosobową grupę, która przeszła do kolejnego etapu.

„To pokazuje, jak wysoki poziom wiedzy teoretycznej posiadają kierowcy”, mówi Stefan Przeniosło, Junior Marketing Project Manager w Scania Polska. Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące przepisów, czasu pracy oraz ekonomicznej eksploatacji ciężarówki.

yetd_2014_teoria_2014_3

Czerwony Krzyż pomaga

W Belgii jurorzy stworzyli część teoretyczną z pomocą specjalistów z Czerwonego Krzyża oraz firmy Michelin. Pierwsi podpowiedzieli pytania na temat zdrowia i bezpieczeństwa oraz ocenili umiejętności kierowców w zakresie restytucji krążeniowo-oddechowej i obsługi gaśnicy. Drudzy pytali o opory toczenia i ich związek ze zużyciem paliwa, a także o to jak dobór opon wpływa na bezpieczeństwo.

Również w Rumunii Scania skorzystała z pomocy Czerwonego Krzyża. Jego członkowie zainscenizowali wypadek z ochotnikami grającymi rolę poszkodowanych. Kierowcy musieli zająć się „ofiarami”, zdecydować kto potrzebuje pomocy w pierwszej kolejności i jakie działania podjąć, aby uratować życie uczestników wypadku.

„Ćwiczenia zorganizowane przez Czerwony Krzyż to coś, co pozostanie we mnie na zawsze. Będę się dalej uczył i wykorzystywał te umiejętności na co dzień. Pierwsza pomoc powinna być ważna dla każdego. Pomaga ocalić życie. Musisz wiedzieć jak to robić i mieć nadzieję, że nigdy tej wiedzy nie użyjesz.”

Zdolni kierowcy mierzą się z czymś więcej niż ciężarówka

Mikael Person, Project Manager Konkursu Kierowców Scania mówi: „Rola kierowcy wykracza daleko poza przewóz ludzi i towarów. Najzdolniejsi wciąż mierzą się z czymś więcej niż ich ciężarówka, udzielając pomocy na drodze albo załatwiając sprawy w urzędzie celnym.”

yetd_2014_teoria_2014_2

Źródło: Scania