Nacisk osi przekroczono o 5,4 tony, a mimo to ITD pozwoliło jechać dalej, z uwagi na dobro królików

witd_poznan_transport_krolikow_przeladowany_4

Wykrycie zbyt wysokiej masy całkowitej oznacza zazwyczaj konieczność przeładowania pojazdu na miejscu lub uzyskania zezwolenia na przejazd ponadnormatywny. W przypadku tego DAF-a CF funkcjonariusze ITD zastosowali jednak wyjątek, pozwalając na kontynuowanie przejazdu pomimo 5-tonowego przeciążenia osi napędowej. Jak wyjaśnia poniższy komunikat WITD Poznań, uczyniono to z uwagi na dobro królików:

Zatrzymanie do kontroli pojazdu wiozącego żywe zwierzęta, to zawsze podwójna odpowiedzialność. Jedna za bezpieczeństwo transportu drogowego, druga za dobrostan przewożonych zwierząt, które w drodze powinny znajdować się jak najkrócej.

23 maja był bardzo gorącym dniem, dlatego też inspektorzy z kaliskiego oddziału WITD w Poznaniu bardzo sprawnie zajęli się kontrolą transportu królików, które były przewożone z zachodniopomorskiego Marianowa do ubojni w Czachorowie koło Gostynia. Kontrolowany kierowca wykonywał przewóz na potrzeby własne 3520 sztuk królików, które ważyły w sumie 10960 kg. Na podstawie wyników ważenia stwierdzono: przekroczenie nacisku pojedynczej osi napędowej pojazdu o 5,4 tony (przekroczenie o 54 proc.), przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu o 4,9 tony (przekroczenie o 27,22 proc.).

Ze względu na dobrostan zwierząt kontrolowany pojazd został warunkowo dopuszczony do dalszej jazdy do ubojni. Mandatów karnych nie było, wszczęto natomiast postępowanie w stosunku do przewoźnika i załadowcy. Czyny obydwu zagrożone są karą po 15 tys. zł.

witd_poznan_transport_krolikow_przeladowany_1 witd_poznan_transport_krolikow_przeladowany_2 witd_poznan_transport_krolikow_przeladowany_3