Modele samochodów ciężarowych w skali 1:87, zmodyfikowane przez modelarzy z Modelarstwo.info

Gotowe modele samochodów ciężarowych w skali 1:87, szczególnie te produkowane przez firmę Herpa, bezsprzecznie należą do rzeczy fajnych. Jeszcze fajniejsze robią się one jednak w momencie, gdy trafią w ręce jakiegoś utalentowanego modelarza, który jeszcze bardziej upodobni je do prawdziwych pojazdów, każdego dnia widywanych na europejskich drogach. I właśnie dziesięć takich zmodyfikowanych modeli chciałbym teraz zaprezentować. Będą to dzieła przygotowane przez pasjonatów ciężkiej motoryzacji zrzeszonych na stronie Modelarstwo.info, której facebookowy funpage można polubić TUTAJ.


Na pierwszy ogień idzie DAF CF85 z polskiej firmy Intra, wszystkim chyba świetnie znanej. Autor modelu posługuje się pseudonimem „piter_wxc” i jest on odpowiedzialny za m.in. malowanie kabiny, przygotowanie kalkomanii z firmowymi oznaczeniami, zamontowanie na ramie miniaturowego kompresora oraz dorzucenie do modelu detali wnętrza, takich jak na przykład widoczna przez szybę teczka.

modele_ciezarowek_187_modyfikacje_1

Kolejna ciężarówka to MAN TGX 26.480 XXL, który wygląda jak żywcem wyrwany z tras na Skandynawię. Ciężarówkę wykonał „kacper1224”, m.in. zmieniając w niej koła, montując dodatkowe oświetlenie i dorzucając detale wnętrza. Miniaturowy MAN wykonuje miniaturową pracę dla istniejącej na prawdę firmy Thermo Transit.

modele_ciezarowek_187_modyfikacje_2

Tę barwy również wielu z Was powinno kojarzyć – oto Volvo FH Globetrotter XL z firmy Transad Transport Spedycja Logistyka, swoją prawdziwą siedzibę mającej między Grójcem a Mszczonowem. Auto przygotował „Oilstat”, zajmując się m.in. przygotowaniem kalkomanii z oznaczeniami firmy, „brudząc” koła pojazdu oraz zmieniając osprzęt na ramie.

modele_ciezarowek_187_modyfikacje_3

„DyrdekHz” wykonał tego Mercedesa Actros MP3 w mocarnej wersji V8 o oznaczeniu 1860. Jest to miniatura prezentująca podwykonawcę duńskiej spedycji TransCargo, a w kwestii modyfikacji doszły tutaj obowiązkowe kalkomanie, dodatkowe oświetlenie, kołpaki oraz odblaskowa kamizelka.

modele_ciezarowek_187_modyfikacje_4

Tej firmy nie muszę nikomu przedstawiać – oto Volvo FH poprzedniej generacji w barwach litewskiej firmy Girteka, które przygytował Piotrek Skleja, posługujący się pseudonimem „marpama28”. Miniaturowa ciężarówka otrzymała bardziej realistyczny osprzęt na ramie, zmodernizowane zostały ściany naczepy, a do tego doszło malowanie całości na śnieżnobiały kolor.

modele_ciezarowek_187_modyfikacje_5

Holenderską Scanię z firmy Tijs de Koning wielu z Was może kojarzyć, gdyż ciężarówka ta jest stałym gościem na polskich drogach. Poniżej można zobaczyć jej miniaturę, którą wykonał Michał Miękiszak, stałym Czytelnikom 40ton.net znany z artykułu o modelach ciężarówek z Europy Wschodniej, dostępnego TUTAJ. Prace nad modelem polegały tutaj przede wszystkim na odwzorowaniu tuningowych dodatków, takich jak osłona przeciwsłoneczna, dodatkowe oświetlenie, czy ozdobny zderzak tylny. Do tego doszło kompleksowe malowanie, przygotowanie kalkomanii i zbudowana praktycznie od podstaw naczepa do przewozu drobiu. Poniżej można zobaczyć jeszcze zdjęcie oryginału, również wykonane przez Michała, które pokazuje jak doskonale model ten odpowiada prawdziwej ciężarówce.

modele_ciezarowek_187_modyfikacje_6 modele_ciezarowek_187_modyfikacje_66

Również Michał wykonał dwa egzemplarze nowego Volvo FH Globetrotter, które trafiły do kolekcji miłośnika o pseudonimie „kacperR”. Modele te otrzymały kilka detali z życia wziętych, takich jak tablica do przewozu odpadów, malowanie kół i kabiny, naklejka PL pod podszybiem, czy urządzenia do płatności za drogi.

modele_ciezarowek_187_modyfikacje_7

A oto kolejny DAF CF85 w tym zestawieniu, tym razem miniatura ciężarówki z firmy De Rooy. Widoczny tutaj transport jest typowy dla tego holenderskiego przedsiębiorstwa, gdyż ładunek składa się z aż czterech ciągników siodłowych. Model wykonał „jarekom”, budując od podstaw zabudowę, malując cały zestaw, przygotowując kalkomanię, odwzorowując realne mocowania ciągników, a nawet ścinając tylną ścianę kabiny, jak ma to miejsce w prawdziwych ciężarówkach De Rooy’a.

modele_ciezarowek_187_modyfikacje_8

Modelarze z Modelarstwo.info nie gardzą także konstrukcjami strażackimi, na co przykładem może być to Atego drugiej generacji, które przygotował „cinek665”. Pojazd został pomalowany w polskie barwy i otrzymał oznaczenia 4/32 GCBA z OSP Twardogóra. Nie zabrakło też dodatkowych elementów strażackiego wyposażenia.

modele_ciezarowek_187_modyfikacje_9

Na koniec zaś czas na motyw dostawczy, a konkretnie dwa egzemplarze Volkswagena Transportera T5 zgodne z niemiecką specyfikacją BF-3. Specyfikacja ta dotyczy naturalnie pojazdów do pilotażu ładunków ponadgabarytowych, dlatego też „Łukasz.J Luk” zadbał tutaj o przygotowanie otwieranej tablicy ostrzegawczej, doczepił dodatkowe oświetlenie i anteny, do wnętrza wrzucił kamizelkę odblaskową oraz przygotował firmowe oznaczenia.

modele_ciezarowek_187_modyfikacje_10