Ministerstwo Finansów potwierdza: posiadacze kart paliwowych mogą odliczać VAT od zakupu paliwa

karta_paliwowa_dkv

DKV opublikowało dzisiaj wspaniałą wiadomość dla firm, które przyzwyczaiły się do korzystania z kart paliwowych. Mowa tutaj o decyzji Ministerstwa Finansów w sprawie odliczania podatku VAT od transakcji dokonywanych właśnie przy pomocy flotowych „plastików”. Popularny emitent kart ujął to w swoim komunikacie prasowym w nastepujący sposób:

W ostatnim czasie kwestia odliczania VAT wzbudziła niepokój przewoźników w związku z tzw. „Sprawą Talke”. Chodzi o wyrok NSA z dn. 14 sierpnia 2012 r., który zakwestionował prawo firmy Talke do odliczenia podatku. Ponieważ był to przypadek jednostkowy (w zdecydowanie pozytywnym orzecznictwie), firma DKV Euro Service zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji w sprawie odliczeń VAT. Przedstawione we wniosku DKV stanowisko zostało w pełni podtrzymane przez reprezentującą ministra Izbę Skarbową w Warszawie. Informacja ta ma charakter wiążący i rozstrzyga toczącą się uprzednio dyskusję na ten temat.

W swoim uzasadnieniu Minister Finansów wskazuje na szereg zapisów prawa polskiego i międzynarodowego, które determinują interpretację korzystną dla podatnika. Podstawową sprawą jest potwierdzenie, że gdy klient emitenta kart paliwowych nabywa paliwo na stacji przy użyciu karty wydanej przez tego samego emitenta, to dochodzi do dostawy towarów. Jeśli te towary (a więc paliwo) służą działalności podatnika (prowadzenie przewozów), ma on prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycia. Prawo to wynika wprost z ustawy o podatku od towarów i usług.

Ministerstwo potwierdziło, że zakup paliwa lub innych produktów za pomocą kart paliwowych to tzw. transakcja łańcuchowa. Ma ona miejsce wtedy, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru, przy czym podmiot pierwszy (stacja paliw) wydaje towar bezpośrednio ostatniemu (posiadacz karty). W transakcji łańcuchowej przyjmuje się założenie, że pozostałe podmioty, biorące udział w transakcji, też dokonują dostawy i kształtują jej warunki.