Mercedes LA 312 z firm Daw-Trans, An-Daw oraz Kujawski Truck Center – duńsko-polska historia o zabytkowej ciężarówce

W zeszłym tygodniu, przy okazji tekstu o dwóch holownikach pomocy drogowej, obiecałem, że postaram się uczynić siódmy dzień tygodnia dniem prezentacji szczególnie ciekawego samochodu użytkowego. Moją obietnicę szczególnie do serca wziął sobie Sebastian Lamparski (bardzo dziękuję i pozdrawiam), który jeszcze tego samego dnia dał mi „cynk”, że pod Toruniem, na placu firmy Daw-Trans, stoi piękny, zabytkowy Mercedes. Nie pozostało mi więc nic innego, niż umówić się właścicielami pojazdu, spakować aparat i ruszyć do położonej na drodze krajowej nr 15 miejscowości Rogówko.

mercedes_la_312_01 mercedes_la_312_02 mercedes_la_312_03

Zabytkową maszyną okazał się Mercedes LA 312 z 1959 roku, czyli terenowe, czteronapędowe wydanie serii L311/312, która między 1954 a 1961 rokiem stanowiła podstawę oferty Mercedesa w klasie lekkich samochodów ciężarowych. Była to zresztą seria wyjątkowo udana, której udało się odnieść spory sukces rynkowy w postaci 175 000 sprzedanych egzemplarzy. Przyczynił się do tego przede wszystkim niezawodny napęd maszyny, oparty na 4,6-litrowym, 6-cylindrowym silniku wysokoprężnym o mocy 90 KM. Trwałość tego silnika była zupełnie nieprzypadkowa – skonstruowano go na bazie sprawdzonego, benzynowego motoru montowanego do Opla Blitza, którego tysiące egzemplarzy zjechały pół świata w barwach Wermachtu. Nie bez znaczenia była także wytrzymałość ramy pojazdu, zbudowanej ze stalowych profili, dzięki której można było na niego załadować ponad 5 ton ładunku, nie stroniąc przy tym od jazdy po bezdrożach.

mercedes_la_312_04 mercedes_la_312_07 mercedes_la_312_06

Opisywany egzemplarz, swoją drogową karierę rozpoczął w Danii i niestety jego pełna historia nie jest znana. Wiadomo jednak, że w ostatnich latach należał on do niewielkiej firmy transportowej z duńskiej miejscowości Nakskov, prowadzonej przez kolekcjonera zabytkowych ciężarówek i wozów strażackich. Ten ostatni w czerwcu 2012 roku ogłosił jednak upadłość swojego przedsiębiorstwa, prawdopodobnie nie wytrzymując konkurencji z naszej części Europy, a cały majątek firmy musiał zostać wyprzedany, aby pokryć w ten sposób wierzytelności. Właściciela zmienić musiał więc również czerwony Mercedes, który trafiły do firmy handlującej używanymi ciężarówkami w mieście Padborg.

mercedes_la_312_12 mercedes_la_312_13 mercedes_la_312_05

Tymczasem panowie Antoni oraz Dawid Kujawscy, przedsiębiorcy prowadzący na co dzień firmy transportowe Daw-Trans i An-Daw oraz autoryzowany serwis i punkt dealerski Mercedes-Benz Kujawski Truck Center, szukali akurat dla siebie zabytkowego, ciężarowego Mercedesa. W związku z rozwojem obu firm, postanowili oni zainwestować w jeżdżącą maskotkę, która stanowiłaby doskonałą reklamę obu działalności, a także cieszyła na co dzień oko wszystkich ich pracowników. I właśnie przy okazji tych poszukiwań, panowie Kujawscy zupełnie przypadkiem trafili na stojącego w Padborgu Mercedesa.

mercedes_la_312_09 mercedes_la_312_11 mercedes_la_312_14

Klasyczne LA 312 od razu wydało im się idealnym materiałem na ulubioną ciężarówkę w firmie. Terenowa maszyna robiła ogromne wrażenie swoją klasyczną sylwetką, a także świetnie przyciągała wzrok krwistoczerwonym lakierem. Poza tym w kraju Carlsberga pojazd przeszedł gruntowny remont, dzięki czemu był w idealny stanie technicznym, a także nie brakowało na nim żadnych detali zwiększających zabytkową wartość maszyny. Na dachu szoferki, w towarzystwie awaryjnego włazu, stał oryginalny reflektor dalekosiężny, natomiast na znacznikach rogowych nie zabrakło nostalgicznej tabliczki Pahaeng, będącej niegdyś w Danii obowiązkowym wyróżnikiem ciężarówek z przyczepami.

mercedes_la_312_08 mercedes_la_312_10

Jak łatwo się więc domyślać, panowie Kujawscy nie musieli się długo zastanawiać i już wkrótce czerwony Mercedes przyjechał do Polski, gdzie świetnie wpasował się kolorystycznie we flotę Actrosów MP3 i MP4 należących do Daw-Transu. W najbliższym czasie pojazd czeka kilka zabiegów upiększających, które ostatecznie wyeliminują pewnie niedoskonałości na lakierze, a także rozciągną na stelażu zabudowy nową plandekę, oczywiście z logiem Daw-Transu oraz Kujawski Truck Center. Po tym zabiegach LA 312 czeka natomiast wspaniała emerytura, polegająca przede wszystkim na odwiedzaniu kolejnych zlotów ciężarówek i prężeniu swojej sylwetki przez firmowym biurowcem.