Mercedes-Benz Sprinter i jego 20. urodziny – nieśmiertelna pierwsza generacja i kariera na całym świecie

mercedes_sprinter_1995

Kiedy kilka miesięcy temu opublikowałem artykuł Mercedes-Benz T1 „Kaczka” – dostawczak, który przez 18 lat sprzedał się w milionie egzemplarzy, ilość wejść, facebookowych polubień i komentarzy przerosła moje wszelkie oczekiwania. Nie bez powodu – model T1 był samochodem naprawdę świetnym, oferującym niewyobrażalną już dzisiaj wytrzymałość, połączoną z odpowiednią uniwersalnością i niskimi kosztami eksploatacji. Co więcej, choć lata biegły nieubłaganie, delikatnie modernizowana „Kaczka” nie chciała się zestarzeć – rekordową ilość 71 tys. egzemplarzy wyprodukowano aż 14 lat po jej premierze, w 1991 roku! Kiedy natomiast model T1 postanowiono w końcu zastąpić, Mercedes-Benz przygotował coś specjalnego.

Tym czymś był oczywiście model Sprinter, przy T1 wyglądający wręcz niesamowicie nowocześnie. Nowoczesny był tutaj jednak nie tylko wygląd, lecz także cały szereg rozwiązań technicznych. Przed przestronną kabiną zaczęto montować silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa, w tym doskonałego turbodiesla 2.9, do tego dołożono zupełnie nowe, 5-biegowe skrzynie biegów umożliwiające jeżdżenie Sprinterem z prędkością 160 km/h, a także nie zabrakło tarczowych hamulców na wszystkich kołach, standardowego w wielu krajach systemu ABS, czy poduszki powietrznej kierowcy. Co więcej, już w 1996 roku Sprinter został wprowadzony do sprzedaży w całkowicie elektrycznej wersji 308E, oferującej 80 kilometrów zasięgu, a także wersji NGT, zamiast oleju napędowego spalającej CNG.

mercedes_sprinter_2000

Taki Sprinter, model pierwszej generacji, produkowany jest aż do dzisiaj. W 2000 roku w samochodzie wprowadzono bowiem poważną modernizację, między innymi przeprojektowując wnętrze, w opcji oferując boczne poduszki powietrzne i sięgając po bardziej ekonomiczne, choć też niestety mniej wytrzymałe silniki CDI, a następnie samochód został skutecznie unieśmiertelniony. W Ameryce Południowej „stary” Sprinter wytwarzany był aż do roku 2011, natomiast w 2013 roku zaszczepiono go na rynku rosyjskim, gdzie jest on teraz oferowany jako Sprinter Classic, pod względem sprzedaży przewyższający nowy model (artykuł).

Tymczasem w Europie, gdzie w 2005 roku roku wprowadzono do sprzedaży drugą generację modelu, Sprinter kontynuuje bycie prawdziwym hitem sprzedażowym. Jeszcze przed premierą Mercedes-Benz przygotował dla niego fabrykę w Düsseldorfie, która pracując na dwie zmiany miała wytwarzać 400 egzemplarzy dziennie, a już przed końcem lat 90-tych moce produkcyjne musiały zostać zwiększone do około 500 egzemplarzy, które każdego dnia budowała załoga pracująca na trzy zmiany. W międzyczasie przybyło także klientów na innych kontynentach, w tym w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, które dzisiaj są drugim największym rynkiem na ten model. Łącznie od 1995 roku wyprodukowano już 2,9 miliona Sprinterów dwóch generacji, sprzedając je ludziom z 130 krajów. Nic więc dziwnego, że 20. urodziny Sprintera Mercedes-Benz obchodzi teraz z wielką fetą.

09__Sprinter_CDI_2009

Na urodzinowej uroczystości w Düsseldorfie zebrało się ponad 250 gości, a wśród nich niemieccy politycy, ekonomiści, przedstawiciele mediów oraz pracownicy z sześciu zakładów produkujących Sprintera rozmieszczonych na całym świecie – nie tylko w Niemczech, ale i w Argentynie, Chinach, Rosji oraz USA. I jak przystało na wydarzenie organizowane przez ogromny koncern, nie obyło się przy tym bez wychwalania doskonałej sprzedaży, a także zapowiedzi na przyszłość, która ma stać pod znakiem nowego modelu.

Potwierdzono między innymi, że za aż 300 milionów euro unowocześniona zostanie fabryka Sprinterów w Düsseldorfie, a kolejne 150 milionów trafi do Ludwigsfelde. Do tego trwa przygotowywanie zupełnie nowej fabryki w USA, która ma jeszcze bardziej wzmocnić popularność Sprintera za Wielką Wodą. Dzięki niej Mercedes-Benz będzie mógł zrezygnować z obecnego, bardzo skomplikowanego sposobu wysyłania samochodów dostawczych do Ameryki – w celu obniżenia podatków amerykańskie Sprintery produkowane są w Niemczech, następnie rozkłada się je na części, wysyła do USA i tam składa na nowo.


Oto wybrane Sprintery opisywane na 40ton.net – po kliknięciu na zdjęcia przejdziecie do tekstów:

wyprawa_sprinter_europa_afrykatuning_jimbars_uk_dostawcze_11terberg_telestar_woz_strazacki_ambulansmercedes_313_cdi_ptp_trans_kabina_1carlex_design_mercedes_sprinter_osobowo_towarowy_1mercedes_sprinter_enej_graf_zabudowa_2mercedes_sprinter_316_cdi_l2h2_test_40tonnet_06
mercedes_sprinter_gabinet_pieknosci_terapeutyczny_2 mercedes_sprinter_bevan_icon_zabudowa_2mercedes_sprinter_516_4x4_gimbus_szkolny iveco_daily_210_sprinter_324_porownanie_3 mercedes_sprinter_ciagnik_z_naczepa_jezdzaca_szkola
mercedes_brabus_sprinter_tuning_2014_1 sprinter_continental_demonstracyjny_tuning_1 mercedes_sprinter_313_7g_tronic_kurierski_02

mercedes_sprinter_316_lamar_test_40tonnet_06 mercedes_sprinter_312_2 mercedes_sprinter_hartmann_tuning_11mercedes_sprinter_2014_usa