Mercedes-Benz Citan oraz Klasa V z nową ofertą fabrycznych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych

TecForum 2015

Mercedes-Benz wprowadził kompleksową ofertę fabrycznych rozwiązań dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, które chciałyby kupić model Citan lub Klasa V. Są to rozwiązania objęte fabryczną gwarancją, montowane w fabryce Mercedes-Benz w Sindelfingen

Jednym z najważniejszych punktów jest tu wygodna obsługa kierownicy oraz pedałów gazu i hamulca: obrotowa gałka z lewej lub prawej strony wieńca kierownicy pozwala na prowadzenie samochodu jedną ręką. Kolejna opcja: na życzenie dźwignia tempomatu oraz przełącznik zespolony wycieraczek i kierunkowskazów mogą być sterowane z prawej strony kolumny kierownicy, za pomocą dodatkowych dźwigni. Dostępne w kilku odmianach urządzenia do obsługi ręcznej umożliwiają z kolei przyspieszanie lub hamowanie za pomocą dłoni. W przypadku wersji Classic obrót uchwytu powoduje otwarcie przepustnicy, a jego delikatne pchnięcie uruchamia hamulce. W wariancie Easy Speed ten sam efekt uzyskuje się poprzez ciągnięcie lub popychanie dźwigni. W tak wyposażonym samochodzie nadal można używać konwencjonalnych pedałów gazu i hamulca – chyba że nabywca zamówi opcjonalną osłonę, zapobiegającą ich przypadkowemu wciskaniu.

Mercedes-Benz V-Klasse – Kategorie Eingeschränkte Mobilität, Paravan, Interieur Mercedes-Benz V-Klasse – Category Handicapped Mobility, Paravan, Interior
Mercedes-Benz V-Klasse – Kategorie Eingeschränkte Mobilität, Paravan, Interieur
Mercedes-Benz V-Klasse – Category Handicapped Mobility, Paravan, Interior

Klasa V jest opcjonalnie dostępna także z wielofunkcyjną gałką „MFD Touch”, zamontowaną z prawej lub lewej strony kierownicy. Służy ona do zdalnego uruchamiania świateł mijania i drogowych, kierunkowskazów, klaksonu oraz wycieraczek przedniej szyby. Wszystkimi tymi funkcjami można sterować bez odrywania rąk od kierownicy. W opcji są też modyfikacje pedałów, przygotowane z myślą o kierowcach mniejszej postury. Ograniczają one odległość od pedałów o 5-10 cm, zależnie od indywidualnych potrzeb. Szczególnie wysocy kierowcy mogą natomiast zamówić opcjonalne przesunięcie fotela o 5 cm do tyłu. W przypadku Citana siedzenie kierowcy może zostać dodatkowo zamocowane o 2,5 cm wyżej niż w standardzie.

Poważniejsze modernizacje przeprowadzane są przez specjalistyczną firmę Paravan z Pfronstetten-Aichelau, która ściśle współpracuje z Mercedes-Benz Vans w ramach programu VanPartner. I tak od października 2015 r. w sprzedaży dostępna jest Klasa V po konwersji Paravan, z certyfikatem zgodności wydanym przez Mercedes-Benz. Dzięki rampie kasetowej użytkownik na wózku inwalidzkim ma swobodny dostęp do miejsca kierowcy lub pasażera z przodu, gdzie może być zainstalowana tzw. stacja dokująca pozwalająca zamocować elektroniczny wózek. Ponadto Paravan oferuje elektromechaniczny system „Space Drive II”, który osobom niepełnosprawnym fizycznie umożliwia prowadzenie samochodu przy użyciu bardzo niewielkiej siły i ograniczonych zdolności ruchowych. Kierownica i pedały obsługiwane są tu za pomocą urządzeń pomocniczych sterowanych cyfrowo (mikroprocesorem), w sposób precyzyjny i bezpieczny.