Koreańskie bariery energochłonne wyposażone w rolki – dzięki temu mniej ciężarówek wypadałoby z dróg

W minionych dniach miało miejsce kilka zdarzeń, w których samochody ciężarowe przebijały się przez drogowe barierki. Sporo mówiło się między innymi o wypadku na obwodnicy Elbląga, gdzie samochód osobowy wpadł w poślizg i zepchnął ciężarówkę z drogi, co zostało uwiecznione na powyższym filmie. We wtorek coś podobnego miało miejsce także na obwodnicy Śmigla, w woj. wielkopolskim, gdzie ciężarówka przebiła się przez barierkę i spadła z wysokiej skarpy. Tymczasem na starej „trójce”, w Sulechowie nieopodal Zielonej Góry, w poślizg wpadł sam samochód ciężarowy, przebijając barierki, spadając z wiaduktu i dachując. Zdjęcia z tego ostatniego zdarzenia są o tyle przerażające, że widać tutaj kłonice do przewozu drewna, która wbiły się do kabiny. Szczęśliwie jednak żaden z tych elementów nie trafił w kierowcę, w związku z czym przeżył on wypadek i ranny został przetransportowany do szpitala.

Przemkowi dziękuję za poniższe zdjęcia:

wypadek_wiadukt_sulechow_1 wypadek_wiadukt_sulechow_2

Do czego jednak chciałbym tutaj nawiązać, to fakt, że stosowane na polskich drogach barierki ewidentnie nie radzą sobie z samochodami ciężarowymi. Metalowe konstrukcje z łatwością są przebijane, tudzież ciężarówki przetaczają się nad nimi, z uwagi na wysoko umieszczony środek ciężkości. Są jednak na rynku konstrukcje, które powinny poradzić sobie w tej sytuacji znacznie lepiej. Bodajże cztery lata temu zaprezentowano je w Korei Południowej, początkowo zapowiadając masowe wprowadzenie tego także systemu na europejski rynek. Z czasem jednak się okazało, że europejskie władze nie są zainteresowane wynalazkiem firmy KSI, w związku z czym próżno szukać go na tutejszych drogach. A szkoda, bo podobno system ten całkiem nieźle radzi sobie z ciężkimi pojazdami.

Wyróżnikiem opisywanych barier jest fakt, że składają się one z ustawionych pionowo rolek. Kiedy więc pojazd uderza w taką barierę, rolki automatycznie popychają go w bok, przysuwając przy tym sporą część energii. Nie dochodzi tutaj do przebicia się na drugą stronę, a jednocześnie wrak utrzymuje się bezpośrednio przy krawędzi drogi, dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Dla sprawności całego systemu istotne są też wyjątkowo solidne słupy, dzięki którym barierka utrzymuje się w pionie i wspomniane rolki mają w ogóle okazję zadziałać.

Poniżej widzicie żółte rolki przy spotkaniu z ciężarówką i autobusem: