Kontrola związana z systemem monitorowania ładunków – kar co prawda nie ma, ale lepiej towar zgłosić

monitorowanie_ladunkow_pierwsza_kontrola_1

W nawiązaniu do tekstów:

20 tys. złotych kary dla firmy i nawet 7,5 tys. złotych dla kierowcy – kary przy monitorowaniu ładunków

Informacja Ministerstwa Finansów dotycząca systemu monitorowania przewozu drogowego towarów

Do końca kwietnia żadna służba kontrolna nie będzie wystawiała kar związanych z systemem monitorowania ładunków. Trwa bowiem okres ochronny, w którym przedsiębiorcy mają czas, aby przygotować się do nowych zasad. Nie zmienia to jednak faktu, że kontrole i tak się rozpoczęły, na co przykładem jest poniższy komunikat WITD Radom. I co ciekawe, sam brak zgłoszenia nie wiązał się tutaj z karą, zgodnie z zapowiedziami, ale i tak dołożył się do problematycznej sytuacji kontrolowanego.

W dniu 20 kwietnia br w Radomiu odbyły się pierwsze wspólne kontrole  inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu wraz z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. Służby kontrolowały przepisy nowej ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, której naczelnym celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i utworzenie „przestrzeni” dla legalnej działalności gospodarczej dla obrotu m.in. paliwami płynnymi, alkoholem skażonym oraz suszem tytoniowym. Ponadto kontrolowano przepisy ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.

Funkcjonująca od dnia 18 kwietnia ustawa stanowi kolejne narzędzie do walki z nieuczciwymi podmiotami dokonującymi nielegalnego obrotu tego typu towarami bez odprowadzania do budżetu Państwa należnych podatków, dokonujących wyłudzeń niezapłaconych podatków, jak również dokonujących obrotu bez stosowania warunków przewidzianych w przepisach prawa.

Podczas współdziałań zatrzymano do kontroli pojazd przewożący „teoretycznie” paliwo do silników diesla (UN1202). W toku kontroli ujawniono, iż podmiot wykonujący przewóz drogowy rzeczy nie posiada stosownej licencji do wykonywania krajowego transportu drogowego. Stwierdzono również niesporządzenie dokumentu przewozowego przez podmiot wykonującego przewóz drogowy. W związku z powyższym wszczęto postępowania administracyjne, a kierowcę ukarano mandatem karnym.

W związku z podejrzeniem nieprawidłowości dotyczących przewożonego ładunku oraz niezgłoszeniem do rejestru o którym mowa w/w ustawie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli pojazd do dalszych czynności wyjaśniających.

monitorowanie_ladunkow_pierwsza_kontrola_2