transfactor3665
Opublikowane 30 gru, 2016

Kolejna wersja z Niemiec: to automatyczny hamulec awaryjny miał zatrzymać zamachowca z Berlina

Niemieccy śledczy przygotowali nową wersję wydarzeń z zamachu w Berlinie. Zgodnie z nią, ostateczna liczba ofiar nie została ograniczona przez polskiego kierowcę, walczącego z zamachowcem, lecz przez automatyczny hamulec awaryjny, który znajdował się na pokładzie Scanii R450.

Jak wiadomo, systemy automatycznego hamowania są możliwe do wyłączenia. Ponadto odpowiednie zachowanie kierowcy może sprawić, że system nie wkroczy do działania. Kiedy jednak ciężarówka już w coś uderzy, hamulce włączają się niezależnie od okoliczności. Wszystko po to, żeby ograniczyć następstwa wypadku i nie doprowadzić na przykład do kolejnego zderzenia, czy też wypadnięcia z drogi.

Jak podają Niemcy, takie automatyczne hamulce miały zatrzymać pojazd po około 70-80 metrach. Śp. Łukasz Urban miał natomiast zostać zastrzelony krótko przed samym zamachem.

Więcej na temat zamachu przeczytacie TUTAJ.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 22 komentarzy

 1. Scania pisze:

  Jak się mylę to niech ktoś Mnie poprawi. Ale ten hamulec z tego co Mi kiedyś przedstawiciel Scanii mówił włącza się w przypadku jazdy na tempomacie i w dodatku musi mieć prędkość minimum 70 km/h. Bo już słyszałem przypadek jak ktoś chciał przetestować w korku ten system i rozwalił się na osobówce bo system nie działał bez tempomatu i określonej prędkości.

  • Filip (autor 40ton.net) pisze:

   Ten system działa już powyżej 14 km/h. Z tego co wiem, tempomat też nie musi być załączony. Ponadto, „kiedy jednak ciężarówka już w coś uderzy, hamulce włączają się niezależnie od okoliczności.”

 2. KierownikTIRa pisze:

  A mnie sie po prostu wydaje ze niemca sie nie podoba propanowanie Polski i Polaka jako bochatera. Dziwne ze najpierw ustalili ze kierowca zginal wcześniej teraz ze zginol tuz przed zamachem. Panowie to sa kuzwa eksperci i myslicie ze nie mogą ustalic kiedy zginal kiero… Żenada

 3. Mat pisze:

  System zatrzymał a co z torem jazdy?

  • Filip (autor 40ton.net) pisze:

   Dobre pytanie.

   • Damian_NO pisze:

    Powtórzę, przecież on nie jechał autostradą tylko między stoiskami. Nie było tam szeroko ani równo, a pod kołami pewnie majtalo się milion rzeczy. Druga sprawa, tak jak mówili przy zamachu w Nicei. Tamten jechał zygzakiem. Ten pewnie też. W takich warunkach, przy zerowych umiejętnościach to i tak daleko zajechał.

 4. Luji pisze:

  Taki system działa tylko i wyłącznie na tempomacie. Tak zwany aktywny tempomat. Jezeli nie bedzie włączony to nic nie zadziała. Włączenie tego systemu dla kierowcy jest back ale juz dla laika nie. Z tego Co czytalem to ten terrorysta nawet nie umial ruszyc to scania. Ježdrze mercedesem z tym systemem to wiem Co pisze. Nawet ten filmik od Scani na you tub to tez testy na tempomacie.

 5. sdx pisze:

  czy taki hamulec działa z gazem w podłodze ? z tego co wiem to nie…

 6. Pawel pisze:

  Mam taki hamulec w actrosie MP4. Niestety moim zdaniem mogło tak być…
  Ja akurat za każdym razem go wyłączam ponieważ z bardzo daleka sygnalizuje przeszkody i hamuje w najmniej oczekiwanym momencie.
  I hamuje zawsze, nie tylko na tempomacie…

 7. Darek pisze:

  Była też wersja że to niemiecka policja zastrzeliła polaka, bo myśleli że to zamachowiec.

 8. Dawid pisze:

  To jeśli system był włączony to dlaczego wogole scania wjechała w tłum skoro na filmiku widzimy że wychamowuje nawet z 80 kilometrów. Ale Niemcy niechcą mówić że Polak ich uratował i dlatego zmieniają fakty.

 9. Nadziany pisze:

  Koledzy a dzisiaj o 12 jest akcja trabienia?

 10. Lubuszanin pisze:

  Ja chciałbym znać odpowiedź na dwa pytanie aby brzydko nie podejrzewać, wiecie…
  1. jakim rodzajem i kalibru amunicji zastrzelono naszego rodaka?
  2. jakim rodzajem broni i amunicji dysponowała niemiecka policja w czasie akcji na jarmarku

 11. Pawpop pisze:

  AEB może zostać uruchomiony dzięki lub bez interwencji kierowcy. Zasada jego funkcjonowania opiera się na danych pochodzących z czujnika radarowego oraz kamery wideo, które dają kompletny obraz warunków na drodze. System AEB wykorzystuje radar dalekiego zasięgu (LRR) lub średniego zasięgu (MRR) w połączeniu z różnego rodzaju kamerami.
  Następnie, system wysyła sygnał do układu hamulcowego w celu wygenerowania siły hamującej. W momencie wciśnięcia hamulca przez kierowcę następuje wzmocnienie sygnału i układ hamulcowy generuje maksymalną siłę hamowania.
  W przypadku gdy interwencja kierowcy i systemu jest niewystarczająca, aby uniknąć kolizji włącza się autonomiczny system hamowania (AEB), który generuje maksymalnie wysokie ciśnienie w układzie hamulcowym mające zatrzymać samochód. Jest to rozwiązanie skrajnie awaryjne określane jako „pełne hamowanie ABS”, zapewniające maksymalną redukcję prędkości. Reakcja AEB to przykład skrajnej reakcji systemu bezpieczeństwa na sytuację awaryjną.

  Żeby ten system zadziałał musiałby jechać na włączonym tempomacie a na 99,9% nie jechał na tempomacie
  Także kierowca musiał zainterweniować . Także jest moje zdanie

 12. linek pisze:

  No i ten wspaniały wynalazek skręca kierownicę w lewo żeby wyjechac na drogę asfaltową? Woziłem części do budowy scanii. 99 % ROBIONE NA WSI W SZOPACH.! Bujda na resorach. System awaryjnego hamowania jest dezaktywowany jeśli kierowca poruszy kierownicą, nacisnie gaz, hamulec lub sprzęgło.

 13. Paweł pisze:

  Jeżdżę Scanią Euro 6 z tym systemem i uwierzcie że gdyby to ten system miał zatrzymać pojazd nastąpiło by to przed pierwszym stoiskiem, a nie po przejechaniu kilkudziesięciu metrów po deptaku, rozwaleniu kilku bud. Bujda na resorach….. no chyba że się wyłączy go klawiszem, wtedy można zapierdzielać nawet ul. Długą w Gdańsku.

 14. Seba pisze:

  Jeżdżę Scanią z tym systemem i z tego co zauważyłem ten system zapobiega uderzeniu w cokolwiek, no chyba że jest wyłączony. Nawet filmy promocyjne Scanii prezentują ten system i widać że auto hamuje przed przeszkodą, o czym sam się przekonałem. Jadąc za jakimś autem, które skręca na skrzyżowaniu w prawo i nagle się zatrzymuje w związku z czym choć odrobina tego auta jest w linii radaru, auto automatycznie daje ostro po hamulcach mimo wciśniętego pedału gazu.
  Pozdrawiam.

Odpowiedz