Jak kierownice i deski rozdzielcze ciężarówek zmieniały się na przestrzeni lat, czyli trochę historii

Choć w przypadku samochodów ciężarowych tego typu rozwiązania pojawiły się nieco później niż w „osobówkach”, wielofunkcyjne kierownice są dzisiaj w świecie transportu rzeczą kompletnie normalną. Co więcej, dzisiejsze kierownice ciężarówek nie są jakoś szczególnie duże, a jednocześnie kręcenie nimi nie sprawia problemu nawet… chomikom (filmik powyżej). Co konkretnie dzieli jednak te nowoczesne kierownice od ich poprzedniczek sprzed kilkudziesięciu lat? To najlepiej można zobaczyć na poniższym zestawieniu, które przygotowałem na bazie materiałów opublikowanych przez firmę Scania.

scania_biala_kierownica_historia_wnetrze

W latach 50-tych i 60-tych kierownice były przede wszystkim bardzo duże, co miało ułatwić manewrowanie pojazdami pozbawionymi wspomagania. Zarówno obręcze, jak i ramiona wykonywano tutaj z bakelitu – jednego z pierwszych tworzyw sztucznych produkowanych na masową skalę. Za samą kierownicą trudno było oczywiście szukać jakichkolwiek skomplikowanych instrumentów – był tam tylko przełącznik kierunkowskazów i spory drążek hamulca przyczepy. Co ciekawe, właśnie takie kierownice jak widoczna na powyższym zdjęciu są dzisiaj wyjątkowo modnym akcesorium tuningowym, ciesząc się ogromną popularnością na przykład w Holandii. Współczesne wnętrze z taką kierownicą pokazywałem m.in. TUTAJ.

H257-001

To już lata 70-te i na moje oko Scania serii 1. Na zdjęciu widzimy już deskę rozdzielczą wykonaną z plastiku i mającą całkiem sensowny układ, niezłą ergonomię i chociażby normalne przełączniki. Do tego mamy tutaj kierownicę o średnicy 450 mm, czyli wyraźnie mniejszą niż na poprzednim zdjęciu. Powód jest oczywisty – w serii 1 montowano już naturalnie wspomaganie.

scania_serii_3_kierownica_wnetrze

Scania serii 3 miała w momencie premiery wyjątkowo nowoczesną deskę rozdzielczą praktycznie otaczającą kierowcę. W kwestii kierownicy najważniejszy był tutaj natomiast fakt, że w ciężarówkach serii 3 pojawiła się możliwość regulowania jej kolumny, czyli rzecz, której brak naprawdę trudno sobie dzisiaj wyobrazić.

scania_serii_4_kierownica_wnetrze

Tego wnętrza chyba nikomu nie muszę przedstawiać – oto seria 4. O ile w przypadku serii 3 taka deska rozdzielcza była bardzo nowoczesna, to w późniejszych latach produkcji serii 4 była już raczej starodawną ciekawostką, wyróżniającą się na tle konkurencji pokaźnymi rozmiarami. Mój kolega Michał, jeżdżący dzisiaj na co dzień Scanią 114, zawsze mówi, że na miejscu kierowcy czuje się jak za pulpitem sterującym w elektrociepłowni. I coś w tym jest 😉 Co natomiast z kierownicą? Ta w serii 4 otrzymała wyjątkowo szeroki zakres regulacji, z którego Scania teraz zresztą słynie a ponadto to właśnie w tym modelu szwedzka firma zaczęła oferować poduszkę powietrzną, naturalnie za dopłatą.

scania_serii_r_kierownica_wnetrze

No i mamy serię R, która w 2004 roku wprowadziła do ciężarówek marki Scania bardzo wygodną nowość w postaci wspominanych we wstępie przycisków na kierownicy. Do tego doszły przyjemniejsze w dotyku materiały i troska o design, czyli rzeczy wcześniej znane przede wszystkim z aut osobowych.

Źródło zdjęć: Scania