Iveco Daily 70 z silnikiem na CNG i specjalną wywrotką – auto ma przeciwdziałać marnowaniu żywności

iveco_daily_cng_zbiorka_zywnosci

Marnowanie żywności to jeden z największych problemów współczesnego świata. Specjaliści oceniają, że nawet 1/3 żywności wytwarzanej na świecie nie zostaje spożyta, co odpowiada nawet 1,3 mld ton rocznie. Stąd moda na akcje promujące większy szacunek dla pożywienia, a także technologie zapobiegające całemu zjawisku. Stąd też Iveco Daily w rzadkiej wersji 7014G, dostarczone właśnie paryskiej firmie Moulinot Compost & Biogaz.

Pojazd to podwójnie ekologiczny, dysponując napędem przyjaznym środowisku, a także przeznaczony do „zielonego” zastosowania. Pierwsza z tych kwestii związana jest z zasilaniem sprężonym gazem ziemnym (CNG), spalanym w 136-konnym silniku o zapłonie iskrowym. Zaletą jej jednostki jest bardzo cicha praca, sprzyjająca pracy w centrum dużego miasta, a także minimalna emisja szkodliwych substancji. W takim mieście jak Paryż, gdzie na każdym kroku mówi się o chęci wyeliminowania silników diesla, to jest bardzo istotna cecha. Jeśli zaś chodzi o pracę pojazdu, to będzie nią właśnie zapobieganie marnowaniu jedzenia.

7-tonowe Iveco będzie regularnie odwiedzało paryskie restauracje, hotele, szkoły, sklepy, czy też firmy kateringowe. Łącznie mowa tutaj o około 80 podmiotach, które mają jeden wspólny problem – pozyskują więcej żywności, niż są w stanie wykorzystać. Zamiast jednak na śmietnik, teraz żywność ta trafi do wywrotki Semat Ecopac Super, mającej pojemność 8 m3 i przeznaczonej do zbiórki bioodpadów. Głównym elementem tej zabudowy jest „wanna” z urządzeniem zagęszczającym i wrzutnikiem do pojemników. Żywność wsypywana przez tutaj od góry, a następnie, co wypełnieniu zagęszczonym ładunkiem całego pojazdu, ciężarówka udaje się do miejsca „repurposingu”.

Tą pochodzącą z angielskiego nazwą określa się zmianę przeznaczenia żywności. Zebrany ładunek wyrzucany jest z zabudowy na zasadzie wywrotu, a następnie przetwarza się go na przykład na kompost lub paszę dla zwierząt. Można go też wykorzystać przy produkcji biogazu, czyli w pełni ekologicznego paliwa.