ITD robi wyjątek dla kierowców stojących w korkach do kanału La Manche – nie będzie mandatów!

witd_katowice_tachograf_hyundai_3

W związku z utrudnieniami w przeprawach przez kanał La Manche, Brytyjczycy w jakiegoś dziwnego powodu postanowili zwiększyć kierowcom… czas jazdy – o tym pisałem wczoraj TUTAJ. Teraz natomiast czas na sensowniejszą informację w tym temacie, która, co ciekawe, pochodzi z naszego pięknego kraju. PAP podał do wiadomości, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego chce pomóc kierowcom oraz firmom transportowym przemierzającym trasy do Wielkiej Brytanii, odstępując od karania ich za przekroczony czas pracy. Do uniknięcia mandatu konieczne będzie wyłącznie udowodnienie, że stało się w kolejce po którejkolwiek stronie kanału La Manche. W praktyce oznacza to, że po każdym staniu w korku we Francji lub w Wielkiej Brytanii warto zrobić wydruk i zapisać na nim wszelkie istotne informacje o problemach z przeprawą. Aby natomiast każdy inspektor zdawał sobie z tej praktyki sprawę, GITD prześle teraz stosowne instrukcje do wszystkich wojewódzkich oddziałów.

Podobne wnioski z sytuacji nad kanałem La Manche wynieśli w ostatnich dniach Holendrzy, których rząd również uznał, że nie powinno karać się kierowców łamiących przepisy o czasie pracy przez korki na prom lub do pociągu. Jeśli więc będziemy mieli wszystko ładnie udokumentowane, również w Holandii nie powinniśmy spodziewać się żadnego mandatu.

Aktualizacja – poniżej zamieszczam komunikat GITD w całej tej sprawie:

Komunikat GITD w związku z zakłóceniami w wykonywaniu transportu międzynarodowego przez kanał La Manche

W związku z zakłóceniami w wykonywaniu transportu międzynarodowego przez kanał La Manche spowodowanymi sytuacją w Calais i Dover, Główny Inspektor Transportu Drogowego postanowił  przypomnieć podległym służbom kontrolnym oraz kierowcom realizującym przewozy drogowe w tym rejonie, o możliwości zastosowania w tego typu przypadkach przez kierowcę przepisów określonych w art. 12 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 oraz art. 9 Umowy europejskiej dotyczącej pracy załóg pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe (AETR), które stanowią o możliwości odstąpienia od przepisów określających normy czasu prowadzenia pojazdu oraz przerw i odpoczynków w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu lub ładunku, pod warunkami:

  • Zachowania bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • Dokonania wpisu zawierającego powody odstępstwa od przepisów odręcznie na wykresówce, wydruku z tachografu albo planie pracy najpóźniej po dojechaniu do bezpiecznego miejsca postoju.

Podziękowania dla Janusza!