I znowu Rosjanin przyjechał do Polski po artykuły spożywcze, nielegalnie wywożąc je do Kazachstanu

witd_bydgoszcz_rosja_kazachstan_bez_zezwolenia

Niedawno pisałem, że rosyjscy przewoźnicy są w tragicznej sytuacji, oczywiście w związku z napiętą sytuacją polityczną między Wschodem i Zachodem. Dzisiaj natomiast mogę pokazać przykład zachowań, które taki kryzys w rosyjskim transporcie powoduje. Oto bowiem kolejna ciężarówka na rosyjskich rejestracjach wywoziła z Polski ładunek bez odpowiedniego zezwolenia, które konieczne jest w przypadku transportu poza Unię Europejską. I co więcej, wcale nie był to żadne duży przewoźnik, taki jak na przykład znana firma „G” z białymi Volvami (przykłady TUTAJ), lecz mowa tutaj o właścicielu wiekowej Scanii, raczej nie będącym żadnym transportowym potentatem. Komunikat WITD w Bydgoszczy czeka poniżej:

W dniu 28 maja br. na drodze krajowej nr 62 we Włocławku inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy zatrzymali do rutynowej kontroli pojazd członowy należący do przewoźnika z Federacji Rosyjskiej.

Analiza dokumentacji przewozowej – w szczególności dokumentów przewozowych oraz dokumentów celnych – wykazała, że przewoźnik rosyjski wykonuje międzynarodowy transport drogowy art. spożywczych z Polski do Kazachstanu. Ładunek załadowany został we Włocławku i poddany został odprawie celnej w tutejszym Oddziale Celnym, natomiast krajem jego przeznaczenia był Kazachstan. Kierujący podczas kontroli drogowej okazał zezwolenie dla przewoźnika rosyjskiego uprawniające do wykonania przewozu dwustronnego na trasie Polska – Rosja lub przewozu tranzytowego przez terytorium Polski, w którym wskazany był jako kraj załadunku Kazachstan i kraj rozładunku Polska. Tymczasem przewóz wykonywany był z Polski do państwa trzeciego, tj. do Kazachstanu, na wykonanie którego przewoźnik rosyjski nie posiadał stosownego zezwolenia.

Inspektorzy stwierdzili zatem wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego bez posiadania w pojeździe wymaganego ważnego zezwolenia, które to naruszenie przepisów zagrożone jest karą administracyjna w wysokości 10 000 zł. Okazane zezwolenie zostało unieważnione, a pojazd usunięty został na parking strzeżony do czasu przedstawienia przez przewoźnika drogowego właściwego zezwolenia na przewóz międzynarodowy do państwa trzeciego oraz uiszczenia kaucji w wysokości przewidywanej kary pieniężnej, tj. 10 000 zł.