Holenderska płaca minimalna: również potrzebujesz przedstawiciela, a przy tym nie zaliczysz diet lub ryczałtów

holandia_ciezarowka_trasa_wiatrak

Poniżej zamieszczam informację opublikowaną przez Ambasadę RP w Hadze. Przybliża ona obowiązki polskich przewoźników drogowych w zakresie holenderskiej płacy minimalnej. Warto się z tym zapoznać:

W Królestwie Niderlandów transport międzynarodowy oraz cabotage wykonywany przez polskie firmy transportowe jest objęty prawem holenderskim dotyczącym minimalnego wynagrodzenia.

Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie płacy minimalnej jest ustawa o minimalnym wynagrodzeniu i minimalnym dodatku urlopowym – Wet minimumloon en minimumvakantiebijslag (http://wetten.overheid.nl/BWBR0002638/2017-01-01 ).

Holenderskie prawo regulujące kwestie płacy minimalnej nie różnicuje pracowników holenderskich od pracowników zagranicznych, jak również czy pracodawca prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną na terenie Królestwa Niderlandów czy w innym państwie. Co do zasady, każdy rodzaj pracy wykonywanej przez pracowników na terytorium Królestwa Niderlandów podlega przepisom ustawy i w związku z tym płaca minimalna ma zastosowanie do wszystkich pracowników, którzy pracują w Niderlandach, przy czym nie ma znaczenia długość czasu, w którym praca jest wykonywana.

W Królestwie Niderlandów transport międzynarodowy oraz cabotage wykonywany przez polskie firmy transportowe jest objęty prawem holenderskim dotyczącym minimalnego wynagrodzenia. Jedynie w sytuacji tranzytu chwilowo holenderska Inspekcja Pracy nie będzie egzekwować wymogu płacy minimalnej do czasu rozstrzygnięcia postępowania toczącego się przed Komisją Europejską w sprawie Niemiec (przepisy holenderskie są zbieżne w tym zakresie z przepisami niemieckimi).

Wymóg płacy minimalnej nie ma zastosowania do osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadzie samozatrudnienia, jeżeli udowodnią one, że są właścicielami pojazdu, który prowadzą.

Płaca minimalna w Królestwie Niderlandów aktualizowana jest dwa razy w roku 1 stycznia oraz 1 lipca. Ostatnia aktualizacja zaczęła obowiązywać z dniem 1 stycznia 2017 r. Informacja o aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia znajduje się pod następującym linkiem:

https://www.government.nl/topics/minimum-wage/contents/amount-of-the-hourly-minimum-wage

Płaca uzależniona jest od tygodniowego wymiaru czasu pracy oraz od wieku pracownika.

Według wytycznych zamieszczonych na stronach rządu holenderskiego, płaca minimalna składa się z:

  • podstawowego wynagrodzenia uzgodnionego w umowie;
  • wypłat związanych z wynikami w pracy oraz świadczeń wynikających z pracy zmianowej, nieregularnych godzin pracy etc.
  • tygodniowych lub miesięcznych stałych wypłat od wygenerowanego obrotu,
  • wypłat związanych z wykonywaną pracą, dokonywanych przez osoby trzecie, np. napiwki, inne płatności uzgodnione pomiędzy pracownikiem i pracodawcą,

Suma powyższych wypłat nie może być niższa niż płaca minimalna.

Do wynagrodzenia nie zalicza się wypłaconych diet z tytułu podróży służbowej, a także wydatków poniesionych na utrzymanie i zakwaterowanie.

Szczegółowe informacje na temat składowych płacy minimalnej znajdują się na stronie rządu holenderskiego: https://www.government.nl/topics/minimum-wage/contents/components-of-the-minimum-wage

Dodatkowo, w Królestwie Niderlandów negocjowane są zbiorowe układy pracy, tzw. CAO (collectieve arbeidsovereenkomst), które mogą być ogłoszone przez rząd holenderski jako powszechnie obowiązujące w danej branży. CAO zazwyczaj określają inne, wyższe stawki płacy w danym sektorze. W przypadku sektora transportowego CAO od 1 stycznia 2017 r. nie obowiązuje dla całej branży transportowej, tak więc zastosowanie mają tylko przepisy o płacy minimalnej.

Obowiązek wyznaczenia osoby do kontaktu w przypadku delegowania pracowników

Od 18 czerwca 2016 r. obowiązuje ustawa z dnia 1 czerwca 2016 r. implementująca Dyrektywę 2014/67/UE w związku z dyrektywą 96/71/WE – Wet arbeidsvoorwaarden gedetacheerde werknemers in de Europese Unie) – Ustawa o zatrudnianiu pracowników delegowanych w UE, w skrócie WAGW EU.

Ustawa WAGW EU nakłada obowiązek na usługodawcę świadczącego usługi transgraniczne do ustanowienia osoby do kontaktu na czas świadczenia usługi, która będzie odpowiedzialna za kontakt z ministrem właściwym do spraw socjalnych i zatrudnienia oraz za przekazywanie informacji dotyczących świadczenia usług transgranicznych.

W chwili obecnej, do czasu pełnego wdrożenia ustawy WAGW EU, polskie firmy świadczące usługi transgraniczne na terenie Królestwa Niderlandów powinny, zgodnie z art. 7 powyższej ustawy wyznaczyć osobę kontaktową i dane tej osoby przekazać pracownikom delegowanym do pracy na terenie Królestwa Niderlandów. W razie kontroli, holenderska inspekcja pracy może poprosić o dane kontaktowe do osoby wyznaczonej zgodnie z art. 7 ustawy WAGW EU. W związku z brakiem szczegółowych wytycznych dotyczących wyznaczania osoby do kontaktu, może być to osoba z przedsiębiorstwa delegującego pracownika, która będzie w stanie komunikować się przynajmniej w języku angielskim z przedstawicielami holenderskiej Inspekcji Pracy.

Więcej informacji na ten temat: https://netherlands.trade.gov.pl/pl/prawo-pracy/jesli-chcesz-pracowac-w-holandii/226925,delegowanie-pracownikow-do-krolestwa-niderlandow-w-sektorze-transportu.html