Flota ciężarówek z firmy Alblas, czyli 25-letnie DAF-y na międzynarodówce i nowiutkie MAN-y w Chinach

Holenderskiej firmy Alblas nie muszę chyba nikomu przedstawiać, bo nie dość, że jej ciężarówki jeżdżą po polskich drogach od dobrych kilkudziesięciu lat, w Polsce funkcjonuje w miarę prężny oddział tej firmy, to jeszcze prawie wszystkie pojazdy Alblasu naprawdę wyróżniają się z tłumu. Nie dzieje się tak jednak z uwagi na ich szczególnie atrakcyjne malowania, czy po prostu idealny stan wizualny. Wręcz przeciwnie, spora część floty Alblasu rodzi komentarze w stylu „o matko huto, co za złom!”

Jeszcze na początku tego dziesięciolecia przy odrobinie szczęścia w biało-czerwono-niebieskich barwach można było spotkać na przykład DAF-a 3300. Produkcja tego modelu zakończyła się 1987 roku, lecz Alblasowi nie przeszkadzało to wykorzystywać go na trasach międzynarodowych! Co więcej, do dzisiaj firma ta wykorzystuje na przykład 310-konnego DAF-a 95 sprzed modernizacji przeprowadzonej w 1990 roku, czy MAN-a F90 z 1995 roku, wszystko oczywiście w ruchu międzynarodowym. Żeby było ciekawiej, mowa tutaj o ciągnikach siodłowych z kabinami sypialnymi umieszczonymi na dachu, co jest pamiątką po zakończonym już okresie w historii ciężkiego transportu drogowego. Od kiedy bowiem w latach 90-tych przepisy określiły maksymalną długość naczep, tego typu konstrukcje całkowicie straciły w przypadku ciągników siodłowych racje bytu, niepotrzebnie tylko zwiększając opór aerodynamiczny i uprzykrzając życie kierowców. Jak to jednak możliwe, że firma operująca przede wszystkim na biegnących przez Niemcy trasach z Holandii do Polski wykorzystuje tak przestarzałe auta, ciągnące za sobą naczepy pamiętające chyba jeszcze stan wojenny? Nie mam najmniejszego pojęcia i nawet nie potrafię sobie wyobrazić żadnej sensownej odpowiedzi na to pytanie…

alblas_daf_95 alblas_man_f90

Oczywiście nie cała flota firmy Alblas to jeżdżące zabytki w okropnym stanie wizualnym. Oprócz nich w parku maszynowym mamy też trochę pojazdów nie tyle bardzo starych, co po prostu starych, jak na przykład DAF-y XF z kwadratowymi reflektorami. Liczniki tych aut już dawno przekręciły się dwa razy, lecz najwyraźniej rachunek ekonomiczny nadal nie wyklucza ich użytkowania. Oprócz tego nie brakuje też kilkuletnich MAN-ów TGA i TGS z kabinami LX, na rumuńskich rejestracjach jeżdżą MAN-y TGL Euro 5 EEV, a i względnie świeży DAF CF też się czasami trafi. Najlepiej i najnowocześniej wyglądające auta z całej floty jeżdżą jednak… w Chinach.

Tak się bowiem składa, że w Alblas ma swój oddział także w dalekiej Azji, który transportuje kontenery morskie do portów, aby wysłać je w ten sposób do Europy. Patrząc na zabytki, które jeżdżą między Holandią a Polską, po chińskim oddziale Alblasu spodziewałbym się, że kupi on jakieś cuda techniki lokalnej produkcji lub wyśle do Azji 20-letnie „używki” w średnim stanie. Tymczasem chińscy kierowcy dostali do dyspozycji piękne, nowe MAN-y TGS! Na chińskich drogach auta te muszą robić naprawdę spore wrażenie i wzbudzać zazdrość wśród lokalnych kierowców. Co więcej, auta te wyglądają niczym żywcem wyrwane z europejskich dróg, a poza tym mają przecież europejski znaczek na masce, przez co aż trudno uwierzyć, że mówimy tutaj o pojazdach pracujących w Chinach. Zobaczcie sami, poniższe zdjęcia pochodzą z Facebooka firmy Alblas.

alblas_chiny_man_1 alblas_chiny_man_2 alblas_chiny_man_3 alblas_chiny_man_4

Odnośnie firmowego Facebooka muszę jeszcze zaznaczyć jedną rzecz – w europejskiej flocie tej nietypowej firmy prawdopodobnie pojawią się już wkrótce nowe auta. Właśnie na Facebooku opublikowano bowiem fotografie MAN-a TGS Euro 6 oraz Mercedesa Actrosa MP4, które uczestniczyły w testach w holenderskim oddziale. Czy oznacza to koniec pełnoletnich MAN-ów i DAF-ów?

Osoby zainteresowane flotą firmy Alblas zapraszam do kliknięcia TUTAJ. Nastąpi wówczas przekierowanie do tematu „Alblas” na forum internetowym Truck-Spotters.eu, gdzie czekają aż trzy strony zdjęć tych maszyn.

Truck-Spotters.eu to grupa miłośników pojazdów ciężarowych zajmująca się uwiecznianiem ich na fotografiach. To właśnie fotografowie Truck-Spotters.eu zrobili widoczne powyżej zdjęcia DAF-a 95 oraz MAN-a F90. Truck-Spotters.eu współpracuje z 40ton.net już od dobrych kilku miesięcy, czego efektem jest seria artykułów „40ton.net oraz Truck-Spotters.eu prezentują nowości z polskich dróg”. Aby je zobaczyć, zapraszam TUTAJ.