Fiaty Ducato z polskimi kurnikami na przerzutach w USA, czyli zaskakująca historia z Ramami ProMaster

Zaczniemy tutaj od filmu, który nagrał w USA Norbert, prowadzący na Facebooku stronę Cars in USA – Motoryzacja w USA – ciekawostki. Ewidentnie widać tutaj Rama ProMaster, czyli amerykańskiego bliźniaka Fiata Ducato, wyposażonego w dachową kabinę sypialną, pneumatyczne tylne zawieszenie (informuje o tym naklejka na zabudowie) oraz typowo europejską, plandekową zabudowę.

Wielu z Was obejrzało zapewne to nagranie z niedowierzaniem. Ja sam początkowo przecierałem oczy ze zdumienia, lecz kiedy sprawdziłem stronę internetową firmy opisanej na plandece, a także jej Facebooka, wszystko się potwierdziło. Tak, firma Wingstar Transportation LLC wysyła w trasy po USA Ramy ProMaster o typowo polskiej konfiguracji, a do tego dysponuje aż kilkudziesięcioma egzemplarzami tych pojazdów. I co więcej, widoczny na nagraniu „kurnik” okazuje się być produktem polskim, jako że jest to popularny „Dream Master” firmy Jegger z Gostynia w woj. wielkopolskim.

Skąd ktoś wziął w USA ten pomysł? Z tego co udało mi się ustalić, firmę prowadzą imigranci z Europy Wschodniej, a przede wszystkim z Ukrainy, co wyjaśnia zarówno skorzystanie z europejskiego wzorca, jak i zamówienie polskiego sprzętu. Typowy dla naszych busiarzy jest tutaj nawet sposób pracy, jako że Wingstar Transportation obsługuje całe Stany Zjednoczone. A że kraj ten zawstydza swoją wielkością całą Europę, to mówimy tutaj o niczym innym jak po prostu o przerzutach. Opublikowane na Facebooku zdjęcia mówią same za siebie, pokazując ProMastery w najróżniejszych klimatach, z najróżniejszymi krajobrazami w tle (zdjęcia pod tekstem). Poniżej możecie też zobaczyć mapę, która pokazuje lokalizację firmowych busów. Jak widać, jeden z nich dojechał nawet na daleką Alaskę.

Pozostaje tylko pytanie, dlaczego Wingstar Transportation wybrało akurat Rama ProMaster, który występuje na rynku tylko i wyłącznie z pojedynczymi tylnymi kołami. W USA panuje bowiem zwyczaj, że ciężarowe podejście ma się do pojazdów wyposażonych w pneumatyczne hamulce, mających DMC na poziomie co najmniej 12-14 ton. Tym samym nawet najcięższy wariant konkurencyjnego Forda Transita (4,7 tony DMC) lub Mercedesa Sprintera (5 ton DMC), z bliźniaczymi kołami, można tam prowadzić z prawem jazdy na auta osobowe.

Niemniej skoro akurat taką konfigurację Ukraińcy wybrali, to musi się ona sprawdzać. A skoro już o niej mowa, to warto podać tutaj kilka szczegółów, wyjaśniając przy okazji skąd w USA wzięły się polskie kabiny. Zacznijmy od tego, że Ram ProMaster w wersji pod zabudowę może mieć w Stanach Zjednoczonych DMC wynoszące 4 lub 4,3 tony, w zależności od wybranej wersji. Do wyboru mamy dwa silnik – 3-litrowego diesla znanego z Europy lub 3,6-litrowy silnik benzynowy, oczywiście w układzie V6, a skrzynie biegów to wyłącznie konstrukcje automatyczne, mające po 6 przełożeń. Co natomiast z zabudowami? Na wszystkich samochodach Wingstar Transportation widać logo firmy Volens z amerykańskiego stanu Ohio. Jeśli jednak wejdziemy na stronę internetową tej firmy, okaże się, że zajmuje się ona nim czym innym, jak sprzedawaniem w USA produktów wspomnianej firmy Jegger z Gostynia, będąc prowadzonym również przez Ukraińca. I mowa tutaj nie tylko o kabinach sypialnych i zabudowach, ale także o przyczepach, czy też zabudowach bardziej specjalistycznych, w formie autolawety. O europejskim pochodzeniu wszystkich tych produktów świadczy też nagrany przez Norberta film, gdzie widzimy na dachu kabiny sypialnej dwa białe światła obrysowe. Gdyby natomiast to był produkt przewidziany typowo na rynek amerykański, na pewno zobaczylibyśmy takich świateł aż pięć, w kolorze pomarańczowym.

O popularności naszych aut dostawczych w USA pisałem już poniżej:

Samochody dostawcze, pickupy, auta ciężarowe i oczywiście taksówki na nowojorskim Manhattanie

Bardziej amerykańskie Rama do podobnych transportów pokazywałem tutaj:

Amerykańska kabina do „samochodu dostawczego” na przykładzie lekkiego ciągnika siodłowego Ram 4500

Oto kilka fotografii z Facebooka Wingstar Transportation: