Dlaczego warto czytać warunki zlecenia przewozowego, na co zwracać uwagę i czego lepiej unikać

zlecenia_przewozowe_poradnik

Pełną wersję poniższego tekstu można znaleźć na łamach serwisu Poradniktransportowy.pl – TUTAJ

Chyba każdy zna przysłowie, że „pośpiech jest złym doradcą” oraz, że „niewiedza słono kosztuje”. Jednak tak wiele osób podejmując różne decyzje biznesowe zdaje się zapominać o tych ważnych prawdach życiowych. Nie inaczej dzieje się w szeroko rozumianej branży transportowej, w której to uczestnicy procesu transportowego często w natłoku pracy i pod presją zdobycia intratnego zlecenia nie czytają wszystkich istotnych warunków umów, czytają je z niezrozumieniem lub nie negocjują ich treści. Zdarza się także przyjmowanie zleceń niepełnych, zleceń ustnych (telefonicznie), a także zleceń w obcym języku, których przedsiębiorca kompletnie nie rozumie. Tego typu działania w konsekwencji mogą doprowadzić do nałożenia ogromnych kar pieniężnych i pogrążyć niejedną firmę.

W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić dokładnie kwestie związane ze zleceniami przewozowymi i błędami, które najczęściej popełniają w tej materii przewoźnicy.

Umowy i zlecenia przewozowe

Zgodnie z Kodeksem cywilnym przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Jednak ani wspomniany kodeks, ani Prawo przewozowe, czy też Konwencja CMR nie regulują formy, w jakiej powinna zostać zawarta owa umowa przewozu towarów. Do zawarcia umowy przewozu dochodzi zazwyczaj poprzez zawarcie przez zainteresowane strony oświadczenia woli w postaci dokumentu, bądź też przez udzielenie zlecenia przewozowego. Coraz częściej do zawarcia umów dochodzi poprzez wymianę faksów, maili lub zapisów rozmów przy użyciu komunikatorów (co jest akceptowalne). Zdarza się również, że umowy zawierane są przez telefon, jednak należy mieć na uwadze, że w razie sporów brak formy pisemnej będzie budził poważne wątpliwości co do uzgodnień stron.

Zlecenie przewozowe bardzo często nazywane „zleceniem transportowym” (niestety błędnie, gdyż forma ta nie występuje w przepisach prawa) jest ofertą na wykonanie usługi przewozu danego ładunku w określonym terminie z miejsca A do miejsca B za określone w zleceniu przewoźne. W dokumencie tym muszą być zawarte wszelkie informacje dotyczące transportu. Często w takim zleceniu opisane są również kwestie związane z odpowiedzialnością przewoźnika, sposobem płatności itp. Obowiązkiem zleceniobiorcy jest dokładnie przeczytać zlecenie i zastanowić się, czy nie zawiera ono elementarnych błędów lub braków informacji.

Uwaga!!! Zawarcie umowy przewozu na podstawie otrzymanego zlecenia transportowego powinno nastąpić poprzez akceptację (może być to w formie ustnej lub za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość). Inaczej mówiąc oferta ze wszystkimi warunkami zlecenia musi zostać przyjęta przez przewoźnika.

I w tym miejscu warto poruszyć zapis, który bardzo często pojawia się w zleceniach przewozowych. Brzmi on zazwyczaj tak:

  • „Brak pisemnej odmowy przyjęcia zlecenia w ciągu 30 minut od otrzymania, jest równoznaczne z przyjęciem zlecenia oraz akceptacją wszystkich jego warunków”.

Co więcej gros zleceniodawców wykorzystuje tę klauzulę i wysyła zlecenia poza normalnym czasem pracy zleceniobiorcy (np. późnym popołudniem, w weekend itp.). Przewoźnicy często nie wiedzą jak mają się w takiej sytuacji zachować. A odpowiedź jest prosta – jak już wspomniano wcześniej zlecenie przewozowe stanowi wyłącznie propozycję zawarcia umowy przewozu, która dochodzi do skutku z chwilą otrzymania odpowiedzi zawierającej akceptację warunków zlecenia. Co do zasady zatem brak odpowiedzi na zlecenie oznacza, iż do umowy nie doszło. Przewoźnik może zatem taki zapis zignorować, jednak mimo wszystko wskazane jest wysłanie odpowiedzi odmownej o treści np.: „W związku z otrzymanym zleceniem uprzejmie informuję, iż nie akceptuję złożonej oferty”.

Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Otóż jeżeli przedsiębiorca otrzymał ofertę zawarcia umowy od osoby, z którą pozostaje w stałych stosunkach gospodarczych, brak niezwłocznej odpowiedzi poczytuje się za przyjęcie oferty. Owe stałe stosunki gospodarcze przejawiają się tym, że strony związane są pewnymi umowami gospodarczymi w dłuższym okresie a reakcje obu partnerów co do sposobu zawierania umów jak również ich rodzaju i treści są zawsze podobne i łatwe do przewidzenia. W takim przypadku należy jednak wcześniej jasno określić w jakich godzinach zlecenia można wysyłać, na jaki fax lub mail itp.

Pełnę wersją poniższego tekstu można znaleźć na łamach serwisu Poradniktransportowy.pl – TUTAJ