Continental pokazał prototyp opony z mniszka lekarskiego, przeznaczonej dla dużych aut ciężarowych

ciezarowa_opona_z_mieszka_lekarskiego

Continental bardzo ciekawy prototyp nowej opony do samochodów ciężarowych. Ma on rozmiar 315/70 R22.5, wykorzystuje technologie sprawdzone w oponie na oś napędową Conti EcoPlus HD3, ale jest też wykonany z bardzo ciekawego materiału. Nazywa się on Taraxagum i bazuje na kauczuku pozyskanym z mniszka lekarskiego.

Normalną drogą pozyskiwania kauczuku jest oczywiście hodowla drzew kauczukowych. Problem jednak w tym, że rośliny te mają duże wymagania klimatyczne i tym samym występują jedynie w strefie podzwrotnikowej. Tymczasem mniszek lekarski można hodować nawet na nieużytkach, podczas gdy europejski klimat nie będzie tutaj żadną przeszkodą. Dlatego też Continental zamierza w najbliższym czasie otworzyć specjalną placówkę naukową, mającą na celu rozwój przemysłowej uprawy mieszków, a także technik ich przetwarzania. Dzięki temu widoczny powyżej prototyp będzie na prostej drodze do stania się produktem seryjnym.

Mowa tutaj o konkretnej, nowej odmianie mniszka, mającej nazwę kok-sagiz, a popularnie zwanej „gumodajną”. Gatunek ten charakteryzuje się wyższą zawartością kauczuku oraz biomasy, a przy tym osiąga wysokość nawet 30 centymetrów. Nie bez znaczenia jest tutaj również innowacyjna technologia produkcji, umożliwiająca wytwarzanie kauczuku z soku mlecznego znajdującego się w korzeniach rośliny.

Warto dodać, że wspomniany ośrodek badawczy w niemieckim Anklam przejmie całość prac nad kolejnymi oponami z mniszka lekarskiego. W planach jest stworzenie całej rodziny opon ciężarowych na wszystkie osie, w możliwie szerokiej palecie zastosowań – od transportu autobusowego przez ciężarowy, aż po budowlany. Wszystkie prototypy będą poddawane testom laboratoryjnym i drogowym, a produkcyjna wersja opon ciężarowych z mniszka lekarskiego powinna trafić na rynek na początku przyszłej dekady.