Chłodzona powietrzem Tatra dla firmy z Australii – silnik V8, czeska zabudowa i nietypowe przeznaczenie

tatra_australia_cysterna_3

Ten ogromny, błyszczący zderzak Was nie myli – widoczna na zdjęciu ciężarówka to Tatra, która została grumtownie przygotowana do pracy w Australii. I to pracy wyjątkowej, realizowanej z dala od cywilizacji.

Zanim przejdziemy do opisu pojazdu, trzeba wyjaśnić, że Tatra ma w Australii swoje niewielkie przedstawicielstwo. Nazywa się ono Off Road Trucks Australia i dostarcza czeskie ciężarówki w najróżniejszych konfiguracjach. Co więcej, w realizowanych przez tę firmę projektach nie brakuje europejskich zabudów, zarówno specjalistycznych, jak i bardziej uniwersalnych, jak na przykład wywrotki. Gdyby zaś chcieć wskazać szczególnie ciekawy przykład takiej australijskiej Tatry, to egzemplarz widoczny powyżej byłby doskonałym kandydatem.

The air-cooled Tatra V8 diesel is used to stinking hot condition

Opisywaną ciężarówkę kupiła firma Roy Hill, będąca gigantem z australijskiej branży surowcowej. Potrzebowała ona ciężarówki, która byłaby pojazdem serwisowym, zdolnym do pracy w bardzo trudnych warunkach i mogącym obsługiwać wielkie kopalniane ładowarki. Zdecydowano się zaś właśnie na Tatrę, model TerrNo1 T815, wyposażony w układ osi 10×10, automatyczną skrzynię biegów Allison oraz 13-litrowy silnik V8. Jednostka ta zgodna jest z normami emisji spalin Euro 5, generuje 435 KM i 2100 Nm, a co najważniejsze, chłodzona jest jedynie powietrzem. Ta ostatnia cecha była dla Roy Hill jedną z największych zalet – uznano, że brak układu wodnego i brak związanych z nim czynności obsługowych znacznie ułatwi eksploatację w kopalnianych warunkach. Nie bez znaczenia była też doskonała opinia czeskich ciężarówek, znanych jako doskonałe narzędzia do trudnej pracy.

Dlaczego jednak pojazd serwisowy musiał mieć aż pięć osi? I dlaczego jego zabudowa wygląda niczym cysterna? Wszystko ma związek z zadaniami, które dla tego pojazdu przeznaczono. Opisywana Tatra będzie bowiem dostarczała ładowarkom ogromne ilości płynów – od oleju napędowego, poprzez oleje smarujące, aż po płyn chłodniczy. Ponadto ciężarówka ma pomagać w czyszczeniu maszyn, a także ściągać z nich płyny już z użyte. Stąd też obecność zbiorników na między innymi 18 tys. litrów diesla, 5,4 tys. litrów olejów smarujących, 500 litrów płynu chłodniczego, 2,5 tys. litrów olejów już zużytych oraz 500 litrów czystej wody. Do tego ciężarówka ma aż dwie przystawki mocy, napędzające różnego rodzaju pompy oraz kompresor. Nie brakuje też zgodności z australijskimi przepisami ADR, a także ciekawostki dotyczące powstania zabudowy – nie zbudowano jej w Australii, lecz w Czechach, na specjalne zamówienie.

Tanks, pumps and ancillaries are all custom built in the Czech R