banner2
Opublikowane 22 lis, 2016

Bezkompromisowy samochód polskiej produkcji – 10-tonowy Funter 4×4 z silnikiem marki Cummins

Przemysłowy Instytut Motoyzacyjny, wspólnie z firmą Drabpol, zaprezentował polski samochód użytkowy, łączący w sobie cechy bezkompromisowej „terenówki” oraz lekkiego auta ciężarowego. Pojazd ten ma być propozycją do pracy w ekstremalnych warunkach, dostępną zarówno w wersji towarowej, jak i w opracowywanym właśnie wariancie osobowym.

Funter 4×4, bo tak nazywa się ten samochód, ma aż 10 ton DMC, a przy tym 7 ton masy własnej. Na ciężar też składa się między innymi niezależne zawieszenie na obu osiach, system skrętu wszystkich czterech kół, układ umożliwiający hamowanie wybranymi kołami, rama wzorowana na pojazdach wyczynowych oraz opony w imponującym rozmiarze 455/70 R24. Szerokość nadwozia to aż 245 centymetrów, wysokość przekracza 2 metry, natomiast prześwit wynosi od 50 do 60 centymetrów. Warto też wspomnieć, że kabina tej nietypowej konstrukcji jest opancerzona, czyniąc Funtera propozycją także dla służb mundurowych.

Napęd opisywanego pojazdu zapewnia silnik znany chociażby z amerykańskich pickupów marki Ram. Jest to 6,7-litrowy turbodiesel, produkowany przez firmę Cummins i rozwijający maksymalnie 286 KM. W parze z tak potężnym motorem pracuje w pełni automatyczna skrzynia biegów, przygotowana przez firmę Allison.

funter_4x4_pimot

To może Cię zainteresować:

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Tomek pisze:

  No proszę…fajnie byłoby jeszcze gdyby na drogi wyjechały nowe Jelcze i Stary.

 2. tom pisze:

  To na jakie prawo jazdy to jest

  • Filip (autor 40ton.net) pisze:

   Tak samo jak największe pickupy – kategoria C, trzeba opłacać viatoll, ale prywatnie można jeździć bez tacho i kwalifikacji wstępnej.

 3. tom pisze:

  Fajna sprawa tylko cena będzie pewnie kosmiczna

 4. maras pisze:

  Proponowałbym go przetestować w rajdzie Paryż Dakar,,

 5. Rafik pisze:

  Auto idealne dla lokalnych bojówek. Oczami wyobraźni już je widzę w szeregach powstającej armii Macierewicza :-)

 6. 10 ton w ciężki teren? To jakaś kpina?

Odpowiedz